fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Diagnóza: Mužský soplík! Vedci ozrejmili, prečo muži znášajú choroby horšie

Muža vždy skolí do postele soplík. Smejú sa ženy silnejšiemu pohlaviu. Vedci však dospeli výskumom k záveru, podľa ktorého majú muži na to dôvod. Za všetkým stojí ženský pohlavný hormón, estrogén.

Máte tip? napíšte nám mailom

Smrteľná choroba mužov na šesť? Soplík!

Poznáte ten vtip? Najnovšia štúdia ale potvrdzuje, že drsnejšie pohlavie skutočne znáša chrípku ťažšie ako ženy. Prečo?

Ženy sa mužom často vysmievajú práve kvôli tomu, že sa pri každej chrípke, viróze alebo nachladnutí tvária, akoby išli umrieť. Posmešky žien, ktoré boli doteraz brané len ako žarty voči mužom, však nedali spávať vedcom, paradoxne tiež mužom. Rozhodli sa, že preskúmajú imunitný systém muža aj ženy a zistia, či je medzi týmito dvoma obrannými systémami nejaký rozdiel. A tak skúmali a našli.

Dr. Sergio Alvarez Diez, riaditeľ medicíny z University of Newcastle, hovorí, že muži majú o porovnanie slabší imunitný systém ako ženy. Môže za to testosterón, ktorý posilňuje gény narúšajúce schopnosť tela bojovať s chorobou. A v dôsledku toho dokáže ich mozog vyvolať aj vyššie horúčky ako u žien.

Diagnóza: Mužský soplík. Vedci sa zhodli na tom, prečo muži znášajú choroby horšie

Muži síce pôsobia silne, imúnne a nepreniknuteľne, no pravdou je, že sú náchylnejší na chlad a pri zápalových ochoreniach môžu liečbu znášať ťažšie. Testosterón totiž zhoršuje schopnosť odrážať vírusy. Diagnóza “Mužský soplík” by tak už nemusela byť len posmechom žien, ale reálnym problémom mužskej populácie. 

Prečítajte si tiež:
Superpotravina plná benefitov pre zdravie! Zoznámte sa so silou ukrytou v chia semienkach

Pravdou však stále zostáva aj to, že ženy majú v porovnaní s mužmi vyššiu hranicu prahu bolesti, a tak dokážu zvládať vyššie teploty, bolesti a prechladnutia omnoho lepšie a rýchlejšie sa z nich vystrábiť. Vedci sa na tento problém pozreli aj historickým okom:

,,Tento problém môže súvisieť  s dávnou minulosťou. Muži sa do veľkej miery venovali rodine, ochraňovali ju a zháňali jedlo, takže je možné, že genetická výbava muža môže od prírody zahŕňať slabší imunitný systém a vyššiu náchylnosť k infekciám,” dodávajú vedci.

Ženy síce bývajú preukázateľne choré častejšie ako muži, ich doba liečby je však o niekoľko dní kratšia a dokážu s chrípkou alebo prechladnutím fungovať s minimálnymi obmedzeniami. Majú vyšší prah bolesti, šikovný imunitný systém a skvelý ženský hormón estrogén, ktorý v boji proti vírusom dokáže vybojovať svoje naozaj rýchlo.

Za nariekaním vášho partnera sa tak skrýva oveľa viac, ako len klasická mužská sebaľútosť. Ostáva vám len jeho soplík prežívať spolu s ním.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj The Conversation
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií