Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Štyri typy správania sa v opitom stave. Čo v opitosti robíš a kam by si sa zaradil?

Psychológovia skupiny nazvali Hemingway, Zamilovaný profesor, Mary Poppins a Pán Hyde.

Hovorí sa že „alkohol ma premohol“. Všetci v alkoholickom opojení máme iné správanie, či sa už líšime rozdielom triedy alebo sú to iba malé výkyvy v stave opitosti. Psychológovia z University of Missouri v Amerike ti pomôžu zaradiť sa do tej správnej skupiny. Vymedzili totiž štyri typy správania sa v opitom stave.

Typy správania sa v opitom stave

To, či sa opíjate na Hemingwaya, Zamilovaného profesora, Mary Poppins či na Pána Hydeho sa dozviete nižšie. Američania práve takto nazvali 4 typy správania sa v opitom stave. Testovali podľa špecifických vlastností 364 mužov a žien. Účastníci testovania testy absolvovali dvakrát. Raz sa ich pýtali, ako sa správajú za triezva, a potom po konzumácii alkoholu.

Na Ernesta Hemingwaya

Tí, ktorí sa opíjajú na Ernesta Hemingwaya, sa po konzumácii alkoholu správajú svedomito, a ich správanie a ani intelekt sa skoro vôbec nezmení. Až na malé výkyvy či tackanie sa :-). Dokonca im alkohol v určitých veciach pomôže. Sú viac spoľahliví a organizovaní. Rozumejú abstraktným pojmom. Tento typ správania sa nazýva po Ernesta Hemingwaya preto, pretože sám cestovateľ tvrdil, že sa nikdy neopil hoci alkohol konzumoval.

Zamilovaný profesor

Poznáte film s rovnomenným názvom? Eddie Murphy v roku 1996 mal vo filme, podla ktorej sa pomenoval aj typ správania ľudí po konzumácii alkoholom, hlavnú rolu. Vedci tu zaradili 20% účastníkov výskumu. Sú to ľudia, ktorí získavajú oproti triezvemu stavu výraznú odvahu. Z introvertov a ľudí, ktorí sú v spoločnosti skôr uzavretí, sa stávajú omnoho otvorenejší ľudia bez hanby. Napríklad skôr oslovia opačné pohlavie či pridajú sa do konverzácií.

Mary Poppins

15 percent účastníkov sa opíja na „Mary Poppins“. Mary bola sladká, nežná a jemná žena. Bola to hlavná postava sérií kníh pre deti z pera P. L. Travers.  Pochopiteľne sa v tejto skupine nájdu prevažne ženy. V opitom stave sú priateľské, spolupracujúce a majú súcitný prístup. Svedomitosť, intelekt a ochota klesá podpriemer.

Typ Pána Hydeho

Ak patríte k tomuto typu, možno ste už mali niekedy problém so zákonom. Pán Hyde z knihy Podivný prípad doktora Jekylla a pána Hyda Roberta Louisa Stevensona mal výrazne zníženú svedomitosť a intelekt. To isté platí aj o účastníkoch výskumu, ktorí sa po konzumácii alkoholu zaradili do tejto skupiny.

Ľudia, patriaci do tejto skupiny, sa po konzumácií väčšieho množstva alkoholu správajú výrazne viac nezodpovednejšie a menej rozumnejšie. Ich ďalšou črtou v opitom stave je nepriateľskosť. Svoje správanie si často nepamätajú a môžu mať aj problémy so zákonom. Do tejto skupiny patrí 23 percent účastníkov. Pozor! najprekvapujúcejší je fakt, že do tejto skupiny patrí až 2/3 žien.

O tomto výskume sa písalo v magazíne Addiction Research and Theory.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií