Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Nechcete, aby vaše dieťa nosilo dioptrie? Pošlite ho na vzduch!

Ľudí s problémami zraku rapídne pribúda. Do vysokej miery za to môže aj životný štýl a nové technológie, ktoré zrak namáhajú. Ako zabráni pobyt na čerstvom vzduchu potrebe dioptrie u detí? 

Pohyb v exteriéri je dôležitou prevenciou

Epidémia krátkozrakosti má svoj liek. Pobyt na svetle a na vzduchu môže u detí zastaviť vývoj myopie, dioptrickej chyby, pri ktorej oko nevidí dobre do diaľky. Oční lekári na celom svete si druhý štvrtok v októbri pripomínajú Svetový deň zraku. Medzinárodná agentúra na prevenciu slepoty (IAPB) pri tejto príležitosti upozorňuje, že až v 75 % prípadoch je možné vyhnúť sa zrakovým poruchám. Skorou diagnostikou a zdravými životnými návykmi. 

dioptrieZdroj: bohm.sk

Usmernite svoje deti

Nosíte v rodine dioptrie do diaľky? Pokiaľ chcete od zhoršeného videnia uchrániť svojich potomkov, naordinujte im menej aktivít v uzatvorených miestnostiach a viac na svetle a na vzduchu. To, ako trávi vaše dieťa voľný čas, môže výrazne ovplyvniť jeho zrak do budúcnosti. 

Myopia ohrozuje školákov

Myopia je najčastejšie sa vyskytujúcou dioptrickou chybou na svete. Človek – myop nevidí dobre do diaľky, pretože jeho oko je väčšie ako normálne. Odhaduje sa, že postihuje 22.9 % obyvateľov našej planéty. Aj na Slovensku ideme ruka v ruke so svetovým priemerom. Okuliare do diaľky potrebuje približne 20% Slovákov. Rapídny dlhodobý nárast myopie prežívajú vo viacerých krajinách východnej Ázie. V niektorých regiónoch nosí okuliare do diaľky 90% školopovinných žiakov a študentov

dioptrieZdroj: pixabay.com

Za všetko môže životný štýl

Hoci krátkozrakosť má v prípade ázijskej rasy výrazné genetické podklady, raketový nárast počtu „okuliarnikov“ má podľa expertov pôvod aj v kultúre a v spôsobe života. Už štúdie z nedávnej minulosti potvrdili, že vznik a nárast dioptrií u detí priamo súvisí s tým, či trávia viac času aktivitami vo vnútri alebo vonku na vzduchu.

Kľúčový je dopamín

„Slnko, svetlo a vzduch stimuluje tvorbu dopamínu, ktorý má pozitívny vplyv na zastavenie vývoja krátkozrakosti,“ hovorí primár bratislavského Očného centra Dr. Böhma, MUDr. Peter Böhm. Vysedávanie za počítačmi, s mobilmi v uzavretých miestnostiach môže rozvoj krátkozrakosti u detí a mladých ľudí podľa najnovších prebiehajúcich štúdii urýchliť. Dopamín je neurotransmiter, chemická látka, ktorá prenáša informácie medzi neurónmi. Funguje tiež ako neurohormón, cez krvný obeh pôsobí aj na iné bunky v tele. „Dokáže doslova brzdiť rast oka,“ pokračuje MUDr. Böhm. „Nové štúdie odhaľujú súvislosti medzi jeho nedostatkom a epidemiologickým nárastom krátkozrakosti v ázijských krajinách. Čísla sú tu alarmujúco vysoké. Až polovica myopov trpí ťažkou krátkozrakosťou, teda dioptriami vyššími ako mínus 8. Predpoklady na rozvoj dioptrických chýb si vytvára aj samotná spoločnosť – ruchom a životným štýlom veľkomiest, kde sa život odohráva najmä v zatvorených miestnostiach, ďaleko od prirodzeného prostredia,“ dodáva MUDr. Böhm. 

Zdroj: IAPB

 

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií