fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Držíme vám palce! Začína sa obdobie ústnych maturít, absolvuje ich približne 43-tisíc žiakov

Máte tip? napíšte nám mailom

Bratislava 20. mája (TASR) – Na stredných školách sa v pondelok začínajú ústne maturity, ktoré potrvajú do 7. júna.

Písomné maturity v marci absolvovalo približne 43.000 maturantov na viac ako 700 stredných školách. TASR o tom informoval odbor komunikácie a protokolu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.

Vo väčšine pôjde o 4 predmety

Žiakov čakajú odpovede pred odbornými komisiami z každého predmetu. Prevažná väčšina maturantov absolvuje maturitu zo štyroch predmetov.

V prípade gymnázií pôjde o povinný cudzí jazyk a slovenský jazyk a literatúru. K nim si mohli vybrať voliteľný predmet zo skupiny prírodovedných alebo spoločenskovedných alebo ostatných predmetov a ďalší voliteľný predmet,” uviedlo ministerstvo školstva. Pri školách s vyučovacím jazykom národnostných menšín (maďarským a ukrajinským) patrí ich vyučovací jazyk spolu so slovenským jazykom a slovenskou literatúrou, respektíve so slovenským jazykom a literatúrou a cudzím jazykom k povinným predmetom. Podľa svojho výberu si môžu zvoliť štvrtý predmet.

Maturitnú skúšku na stredných odborných školách (SOŠ) a konzervatóriách tvoria štyri predmety. Ide o slovenský jazyk a literatúru, cudzí jazyk, teoretickú časť odbornej zložky a praktickú časť odbornej zložky. „V prípade SOŠ s vyučovacím jazykom národnostných menšín k týmto štyrom predmetom pribúda ešte vyučovací jazyk,” doplnilo ministerstvo školstva.

ZAČALI ÚSTNE MATURITYDnes sa na stredných školách začínajú ústne maturity. Konať sa budú až do 7. júna 2019. Písomné…

Zveřejnil(a) Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR dne Neděle 19. května 2019

Ústna časť aj napriek výsledkom písomnej

Žiak môže vykonať ústnu formu internej časti maturitnej skúšky bez ohľadu na výsledok externej časti a písomnej formy internej časti maturitnej skúšky. Pri celkovom hodnotení sa budú brať do úvahy výsledky z ústnej i písomnej časti maturitnej skúšky.

Prečítajte si tiež:
Nie len tvar, ale aj dĺžka prstov o Vás dokáže povedať veľa!

Ak z ústnej odpovede žiak dostane známku 3 a lepšiu, pre úspešné zvládnutie celej maturitnej skúšky je potrebné, aby v písomnej forme internej časti maturitnej skúšky získal viac ako 25 percent z celkového počtu bodov alebo v externej časti získal viac ako 33 percent z celkového počtu bodov. „V prípade, že z ústnej odpovede dostane známku 4, úspešne zmaturuje len vtedy, ak v písomnej forme internej časti získal viac ako 25 percent bodov a súčasne v externej časti získal viac ako 33 percent bodov,” priblížil rezort školstva.

Ak má daný predmet len externú časť (platí pre matematiku), platí rovnako podmienka úspešnosti nad 25 percent pri ústnej odpovedi za 3 a lepšie, respektíve nad 33 percent, ak z ústnej maturity dostane žiak známku 4. V prípade, že predmet nemá ani externú časť, na úspešné zvládnutie maturity z daného predmetu, stačí dosiahnuť z ústnej odpovede prospech nie horší ako 4.

Opravný termín

V prípade, že maturant nezvládne ústnu formu, môže si ústne maturity zopakovať na opravnom termíne. Ten bude v septembri, respektíve vo februári nasledujúceho roku. Presný termín určuje riaditeľ príslušnej strednej školy. V septembri 2018 absolvovalo opravnú skúšku z ústnej formy internej časti maturity 2230 žiakov.

Prečítajte si tiež:
Jednoduchá masáž pomohla tisíckam ľudí k lepšiemu zraku.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií