fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

V pondelok dorazia na Slovensko búrky. Potom sa ochladí

V priebehu pondelka to vyzerá na príchod búrok, ktoré zasiahnu nielen región strednej Európy, ale pravdepodobne aj naše územie, Numerické modely zvyšujú pravdepodobnosť búrok.

Máte tip? napíšte nám mailom

Veľká noc prinesie na naše územie veľmi teplé počasie a to predovšetkým na Veľkonočnú nedeľu a na Veľkonočný pondelok. Teploty by na našom území mali stúpať až k hranici +25 °C, no potom príde výrazná zmena.

Od severu by mal začať postupovať studený front, ktorý oddelí teplotne dve výrazné vzduchové hmoty. Zatiaľ čo teplota vzduchovej hmoty pred frontom bude na úrovni +8 °C, tak za frontom len na úrovni -8 °C.

Studený front, ktorý bude na styku týchto teplotne odlišných vzduchových hmôt prinesie do našej oblasti prehánky a aj búrky. Ich výskyt bude veľmi závisieť na presnom načasovaní príchodu studeného frontu.

Ak ten príde počas pondelkového popoludnia tak príchod búrok je pomerne častý a práve s tým počítajú aktuálne výstupy numerických modelov.

Hodnoty CAPE, teda potencionálnej energie by mali stúpať na západe Slovenska až k 700 J/Kg, čo by malo postačovať na tvorbu a výskyt búrok.

Príchod búrok sa tak na našom území očakáva na čele studeného frontu už v pondelok popoludní.

Prečítajte si tiež:
Na Slovensko mieri sneženie! Ktoré oblasti sa môžu tešiť?

Za týmto frontom sa následne citeľne ochladí, čo pocítime už v utorok, kedy budú teploty v porovnaní s pondelkom o 10 až 15 °C nižšie. Viac správ o počasí nájdete na iMeteo.sk - Najnovšie informácie o počasí pre Slovensko a svet.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj imeteo.sk

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií