fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Veľká noc je opäť drahšia. Za ktoré potraviny si priplatíme?

Máte tip? napíšte nám mailom

Podľa Slovenského farmárskeho družstva (SFD) sa ceny potravín zvýšili. Tohtoročná Veľká noc bude Slovákov stáť o trochu viac ako minulá. 

Farmári porovnali ceny potravín. Nákup ingrediencií potrebných pre honosnejší obed či pečenie môže vyjsť o 2,0 % až 2,5 % drahšie ako vlani. V prepočte to nie je veľká zmena, Slováci za nákup priplatia o 1 až 1,30 eura viac.

Zvýšenie cien sa týka niekoľkých hlavných veľkonočných potravín, napríklad cibule, ktorej cena oproti minulému roku vzrástla o 110 %, alebo zemiaky, ktoré zdraželi o 50 %. Všeobecne išli ceny zeleniny hore, okrem cibule zdražel aj petržlen, kapusta biela, mrkva, karfiol alebo paradajky.

O viac ako tretinu zdražel aj mak a hovädzie mäso predné s kosťou.

Podľa farmárov sa ceny potravín zvýšili. Zdroj: webnoviny.sk

Za tradičné vajíčka zaplatíme menej

Naopak, niektoré potraviny kúpime lacnejšie, napríklad jablká o štvrtinu. Nižšia cena sa týka aj hrozna, kiwi, citrónov, mandarínok a banánov. O desatinu lacnejší ako pred rokom je aj kryštálový cukor.

Tradičná potravina Veľkej noci, vajíčka, je aktuálne o viac ako pätinu lacnejšia ako vlani. Vajcia pritom neslúžia len na konzumáciu, ale najmä na dodržanie tradície maľovanými a ozdobenými kraslicami a, prirodzene, na skrášlenie domácností.

Prečítajte si tiež:
Dobrovoľníkom v Barcelone implantovali podkožný čip, ktorým môžu platiť. Vo Švédsku sú ich tisíce

„Dva týždne pred začiatkom Veľkej noci patria medzi najnakupovanejšie potraviny maslo, kurča, kačica, šunky či údená bravčová krkovička. Nárast vnímame aj pri rôznych druhoch ovocia, ako banány, hrozno a mandarínky. Pre tých menších rodičia nakupujú vajíčka a rôzne cukrovinky s veľkonočnou tematikou,“ povedala pre portál webnoviny.sk hovorkyňa spoločnosti BILLA Kvetoslava Kirchnerová.

Zdroj: webnoviny.sk

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií