fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Dajte si vyšetriť zrak zadarmo v rámci Svetového týždňa glaukómu

Oční lekári vo viacerých slovenských mestách zmerajú záujemcom v rámci Svetového týždňa glaukómu vnútroočný tlak.

Máte tip? napíšte nám mailom

Poukázali na to, že až polovica ľudí s diagnózou zeleného zákalu, teda glaukómu, o svojom ochorení nevie a diagnóza sa zistí v pokročilom, už nezvratnom štádiu ochorenia. Keďže zelený zákal je druhou najčastejšou príčinou straty zraku, chcú tak poukázať na dôležitosť prevencie.
Ochorenie postihuje zrakový nerv a v pokročilom štádiu sa končí úplnou stratou zraku. „Pacient väčšinou spozoruje, že sa niečo deje, až keď príde o 40 percent zraku. Takéto poškodenie zraku je už, žiaľ, trvalé, je potrebné si uvedomiť, že včasná diagnostika a vhodná liečba dokážu ochorenie výrazne spomaliť,“ uviedla lekárka a prezidentka Slovenskej glaukómovej spoločnosti Erika Vodrážková, podľa ktorej zelený zákal predstavuje závažný, nielen medicínsky, ale aj sociálno-ekonomický problém vyspelých krajín sveta.

Rizikovou skupinou sú jedinci nad 40 rokov so systémovými cievnymi chorobami, akými sú nízky krvný tlak, migréna či Raynaudov syndróm, ale aj tí, u ktorých sa v rodine glaukóm vyskytuje. Odborníci preto zdôrazňujú, že včasná diagnostika a správna liečba môžu progresiu ochorenia výrazne spomaliť a v konečnom dôsledku aj zachrániť zrak.
Projekt bezplatného merania vnútroočného tlaku v rámci Svetového týždňa glaukómu odborne zastrešuje Slovenská glaukómová spoločnosť. Svetový týždeň glaukómu sa začína v nedeľu a potrvá do 14. marca.

Prečítajte si tiež:
Chlapík sa rozhodol celý rok jesť IBA zemiaky. Takto ho to ovplyvnilo

Zelený zákal glaukóm

Zelený (očný) zákal alebo glaukóm (lat. Glaucoma) je ochorenie oka. Podstatným znakom ochorenia je zvýšenie vnútroočného tlaku a všetky ostatné príznaky tohto ochorenia sú jeho dôsledkom. Zvýšenie intraokulárneho tlaku je spôsobené nepomerom medzi tvorbou a odtokom komorového moku, ale sťaženie odtoku cez Schlemmov kanál hrá v patogenéze glaukómu nesporne dôležitejšiu úlohu ako jeho zvýšená tvorba. Glaukóm môže byť primárny alebo sekundárny.

Príznaky

Normálny očný tlak sa pohybuje od 10 do 21 mmHg a v priebehu dňa kolísa aj o 5 mmHg, pričom ráno býva najvyšší. Pri stanovení diagnózy glaukómového ochorenia lekár posudzuje viacero parametrov ako napr. hrúbka rohovky, exkavácia zrakového nervu a jeho vitalita, výsledky vyšetrenia OCT a perimetru. Dôvodom je fakt, že k poškodeniu zrakového nervu môže dôjsť aj pri normálnych hodnotách očného tlaku – to nazývame normotenzný glaukóm.

Poškodenie spôsobené zeleným zákalom je vo väčšine prípadov nenapraviteľné a v následnom priebehu ochorenia sú symptómy oveľa citeľnejšie. Zelený zákal sa prejavuje :

  • zúžením zorného poľa z vonku smerom dnu
  • stratou zrakovej ostrosti a kontrastu (pri niektorých formách zeleného zákalu)
  • zvýšenou svetloplachosťou a vnímaním farebných kruhov okolo svetla
  • náhlou a dočasnou stratou zraku (glaukómový infarkt)
Prečítajte si tiež:
Konšpiračná teória: Spôsobili austrálske požiare podpaľači?
Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj tasr veselyok

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií