Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Konšpiračná teória: Spôsobili austrálske požiare podpaľači?

Po internete sa šíri veľa dezinformácii, ktoré tvrdia, že austrálske požiare vznikli schválne. Podľa týchto správ treba za škody viniť zlú ekologickú politiku a neznámych podpaľačov. Šírenie týchto nezmyslov spôsobuje mnoho nedorozumení. Je pritom viac ako jasné, že požiare vznikli kvôli drastickej zmene klímy. Odborník tvrdí, že je to obyčajná konšpiračná teória. 

Požiare v Austrálii po sebe zanechali množstvo obetí, predovšetkým tých zvieracích. Táto devastácia epických rozmerov prinútila niekoľkých novinárov a politikov nájsť niekoho, kto je za to všetko zodpovedný. Zatiaľ, čo väčšina si uvedomuje, že rozsah škôd je zapríčinený zmenou podnebia, mnohí ľudia veria úmyselne šíreným nepravdám.

Úmyselní podpaľači alebo podnebie?

Jednou z týchto neprávd bolo vyhlásenie, že požiare spôsobil niekto úmyselne. Požiare začali mesiac predtým, než sa vyskytujú bežne. Zúrili počas obdobia sucha a horúčav. Austrálsky úrad pre počasie potvrdil, že rok 2019 bol najteplejším a najsuchším rokom v krajine. Vedci dodali, že tento rok sa klimatické podmienky ešte viac zhoršili.

Zvyčajná austrálska sezóna lesných požiarov začína skôr na jar než v lete. Hasiči v niektorých častiach krajiny boli pripravení zakročiť v „najnebezpečnejšom období“, teda od augusta do októbra. Minulý rok sa však snažili presadiť, aby začiatok tejto nebezpečnej sezóny začal už od apríla. Boli si vedomí extrémne zhoršených klimatických podmienok. So svojou požiadavkou však na úradoch neobstáli.

Je dokázané, že väčšina požiarov v Austrálii vzniká z takzvaných „suchých bleskov“, ktorým nepredchádza nijaká búrka ani dážď. Je teda evidentné, že ľudský faktor v tomto prípade nehrá nijakú rolu.

Konšpiračná teória: Spôsobili austrálske požiare podpaľači?
zdroj: AP/Noah Berger

Stará konšpiračná teória

Akademickí výskumníci dospeli k záveru, že šírenie podobných dezinformácií o podpaľačstve má na starosti koordinovaná online kampaň. Lož sa preto efektívne rozšíri po celom internete. Dokonca aj britský minister vlády prehlásil, že „na sociálnych sieťach sa vo všeobecnosti uvádza, že 75 percent požiarov bolo zapríčinených podpaľačmi.“ Podľa odborníkov však v skutočnosti ide o 1 percento.

„Ide o veľmi únavné a staré konšpiračné teórie,“ uviedol riaditeľ Strediska pre manažment environmentálnych rizík. Zdá sa však, že ani austrálski politici nechcú o týchto dezinformáciách hovoriť. Podľa ich prehlásení je príliš skoro na to, aby hľadali príčinu. Obyvatelia Austrálie majú opačný názor. Teraz je ten správny čas, aby z devastujúcich požiarov vyvodili súvislosti.

Konšpiračné teórie o úmyselných podpaľačoch už na prvý pohľad pôsobia priehľadne a nedôverčivo. Zmena klimatických podmienok sa napokon netýka iba Austrálie, ale celého sveta. Hľadanie fiktívnych vinníkov situáciu nijako nevyrieši.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií