fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Začal sa klimatický summit OSN: Do Madridu pricestoval aj slovenský premiér

Máte tip? napíšte nám mailom

Klimatický summit prilákal do Madridu stovky politikov. Hlavnou témou konferencie je boj proti globálnemu otepľovaniu. 

Heslo klimatickej konferencie znie Čas konať. Aktivisti po celom svete už niekoľko mesiacov vychádzajú do ulíc a apelujú na vlády a najväčšie ekonomiky sveta, aby začali ihneď konať a dôslednejšie chránili životné prostredie či znižovali emisie.

Klimatický summit potrvá dva týždne

„Počas konferencie budeme zvažovať závery, rozhodnutia a samotnú adaptáciu. Na tejto báze budeme postupovať v ďalších krokoch,” povedala na začiatku spoločného stretnutia aktivistov a politikov prezidentka konferencie, Carolina Schmidtová.

Lídri sa na summite majú zaoberať aj tým, ako uplatňovať záväzky Parížskej konferencie z roku 2015. Jej hlavným cieľom je zabrániť tomu, aby sa zvyšovala globálna teplota. Uplynulých 5 rokov sa ale zaradí medzi najteplejšie, aké sa kedy na našej planéte zaznamenali. Emisie stále rastú, v Amazónii naďalej pokračuje odlesňovanie pralesa a Čína buduje veľké množstvo uhoľných elektrární. 

View this post on Instagram

#Regram #RG @extinctionrebellion: Over 1500 citizens gathered in at India Gate, in New Dehli, to demand immediate action on the cities hazardous pollution levels.⁣ ⁣ According to the World Health Organisation, air pollution in India is estimated to kill about 1.5 million people every year; these statistics make air pollution the fifth-largest killer in India. ⁣ ⁣ People of all ages joined the demonstration, which succeeded to directly trigger action for Indian citizens:⁣ 1. The Indian Prime Ministers office set up a special panel to address the issue, within a few hours of the protest. The panel is due to report on the issue within 2 weeks.⁣ 2. The Supreme Court of India asked the Central Government and respective state governments to fix the crop and waste burning issue of Dehli within a week. ⁣ 3. The Center accepted that Green Fund will be used to combat toxic air pollution. ⁣ 4. The Indian Prime Minister asked the Agriculture Ministry to distribute equipment urgently so that crop burning is no longer necessary. ⁣ ⁣ Despite these promises, the air is still unsafe and activists will keep the pressure on until the air pollution reaches safe levels. ⁣ ⁣ The protest was organised by a collaboration of movements; @xrebellionind @LetMeBreathe_In @FridaysForFutureIndia_ along with other activists. ⁣ ⁣ Photography by Arjun Mahatta and co, via @FridaysForFuture ⁣ ⁣ #RightToBreathe #ExtinctionRebellion #IndiaGate #SolutionNotPollution #ActNow #RebelForLife

A post shared by Leonardo DiCaprio (@leonardodicaprio) on

Od Parížskej dohody, ktorá mala krajiny zaväzovať k zodpovednejšiemu prístupu k životnému prostrediu sa navyše rozhodli odstúpiť Spojené štáty, ktoré patria k najväčším ekonomikám sveta.

Tisíce účastníkov

Klimatický summit potrvá dva týždne a zišlo sa na ňom 30-tisíc účastníkov. Na prvý rokovací deň prišli svetoví lídri viacerých krajín. Hovoria nielen o tom, ako znížiť emisie, ale aj o tom, ako by mali vyspelejšie krajiny pomáhať tým slabším, aby zaviedli bezpečnostné opatrenia. Slovensko na medzinárodnej konferencii zastupuje premiér Peter Pellegrini.

View this post on Instagram

KLIMATICKÝ SUMMIT Dnes som v Madride rokoval so svetovými lídrami o globálnych riešeniach pri problematike zmeny klímy. Slovensko sa nemá za čo hanbiť – od roku 1990 sme znížili emisie skleníkových plynov o viac ako 40 %, naša výroba elektriny je jednou z najmenej uhlíkovo náročných. Ako jediná krajina V4 sme sa prihlásili k cieľu dosiahnuť uhlíkovú neutralitu v roku 2050. Ak chceme zanechať nasledujúcim generáciám našu planétu v obývateľnom stave, potrebujeme sa posunúť k udržateľnejšiemu využívaniu obmedzených zdrojov. Na dnešnom klimatickom summite zaznel jasný signál, že Európa v oblasti ochrany našej klímy chce byť lídrom, chce byť príkladom pre iné krajiny. Je čas konať! #cop25 #madrid #spain #peterpellegrini #premiernacestach #predsedavlady . . . . . . . . . . . . . . . Objednávateľ: SMER – sociálna demokracia, Súmračná 25, 821 02 Bratislava, IČO: 31 801 242 Dodávateľ: Facebook Ireland Limited, 4 Grand Canal Square, Grand Canal Harbour, Dublin 2, Ireland, VAT Reg. No. IE9692928F

A post shared by Peter Pellegrini (@peter_pellegrini) on

„Na dnešnom klimatickom summite by mal zaznieť jasný signál, že Európa v oblasti ochrany našej klímy chce byť lídrom, chce byť príkladom pre iné krajiny,”  povedal Pellegrini s tým, že verí v úspešnosť summitu.

Klimatický summit sa mal pôvodne konať v Čile, avšak krajina je zmietaná protestami, a tak Madrid podal pomocnú ruku a zastrešil konferenciu. Posledná konferencia sa konala v poľskom meste Katovice. Prvá konferencia OSN o klíme sa uskutočnila v roku 1995 v Berlíne.  

Myslíte si, že sa na spoločnom rokovaní dohodnú všetky zastúpené krajiny na spoločných krokoch, ako ochrániť našu planétu? Dajte nám vedieť v komentári!

Zdroj: Ta3.com 

 

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií