fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Zem môže zasiahnuť geomagnetická búrka triedy G2. Čo nás čaká?

Na Slnku došlo k uvoľneniu koronálnej hmoty smerom k našej planéte. V stredu alebo vo štvrtok nás môže zasiahnuť geomagnetická búrka triedy G2. Čo to presne znamená?

Máte tip? napíšte nám mailom

Na Slnku došlo pred pár dňami k výronu koronálnej hmoty smerom k našej Zemi. Išlo o pomerne silnú slnečnú erupciu, ktorá môže mať za následok, že v stredu alebo vo štvrtok dôjde ku geomagnetickej búrke na Zemi, informuje Meteoweb.

Pri tejto pomerne silnej slnečnej erupcii bolo do vesmíru vyvrhnuté veľké množstvo častíc s veľkou energiou. Tento prúd častíc môže zasiahnuť planétu Zem a môže tak dôjsť ku geomagnetickej búrke.

Ako dôjde ku geomagnetickej búrke?

Geomagnetická búrka sa môže vyskytnúť, keď sa okolo Zeme pohybuje ejekcia koronálnej hmoty (CME) alebo vytrvalý vysokorýchlostný prúd slnečného vetra, čo spôsobuje rozrušenie magnetického poľa.

Vznik geomagnetickej búrky sa však nedá presne predpovedať. Dajú sa len predpovedať vhodné podmienky, ktoré spôsobujú geomagnetické búrky.

Vedci z NOAA predpovedajú, že medzi 1. a 2. septembrom by mohlo dôjsť ku geomagnetickej búrke triedy G2.

Čo znamená trieda G2?

Klasifikácia geomagnetickej búrky G2 znamená, že by mohlo ísť o miernu intenzitu. Tieto búrky môžu spôsobiť menšie výpadky satelitných technológií ako GPS, satelitný internet či televízia.

Prečítajte si tiež:
Na väčšine územia prší. Na Spiši a Orave do rána snežilo

Taktiež môžu priniesť väčšie množstvo polárnych žiar, ktoré sa najčastejšie objavujú pri póloch Zeme.

Geomagnetické búrky môžu dosiahnuť intenzitu od G1 po G5. Pri extrémne silných geomagnetických búrkach môže napríklad dôjsť k úplnému kolapsu alebo výpadku prúdu vo viacerých častiach sveta.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj imeteo

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií