10 iránskych pamiatok: Zničí ich vojna s Trumpom?
Meno Donalda Trumpa sa v posledných dňoch spája s útokom na iránskeho veliteľa špeciálnych jednotiek Kuds, Gásema Solejmáního. Útok vyvolal slovnú vojnu v podobe vyhrážok medzi dvomi krajinami. Donald Trump prezradil, že ďalším potenciálnym cieľom amerického útoku budú iránske kultúrne pamiatky. Otázkou však zostáva, či Trump vôbec tuší, aké skvosty by nechal zaľahnúť popolom.
To, aké kultúrne bohatstvo sa nachádza na území Iránu, väčšina netuší. Skutočnosť, že západní turisti navštevujú túto krajinu iba zriedka, nie je spôsobená nedostatkom atrakcií. Počiatky iránskej civilizácie sa datujú do obdobia pred 5 000 rokmi. Viac ako 20 miest je zapísaných do kultúrneho dedičstva organizácie UNESCO. Niet preto pochýb o jedinečnosti iránskej kultúry a architektonických pamiatok. Vyznačujú sa predovšetkým geometrickou precíznosťou, abstrakciou dizajnu a predindustriálnym inžinierstvom, čím robia Irán výnimočným.
Presvedčí vás o tom týchto 10 príkladov kultúrnych pamiatok, ktorými sa Irán hrdo pýši:
1. Persepolis
Klenot iránskej architektúry, Persepolis, je monumentálny komplex siahajúci až do šiesteho storočia pred naším letopočtom. Bol navrhnutý tak, aby zapôsobil s rozsiahlou vyvýšenou terasou, veľkými schodiskami a mramorovými palácmi či chrámami. Mesto navštívilo mnoho vtedajších významných osobností, napríklad Alexander Veľký. Napriek tomu, že na komplexe sa už podpísal zub času, nachádzajú sa v ňom dobre zachované sochy a reliéfy býkov, levov, mýtických tvorov a občanov multikultúrnej Achaemenidskej ríše.
2. Mešita Shah Cheragh, Shiraz
Názov by sa dal preložiť ako „Kráľ svetla“ a je na to dobrý dôvod. Interiér tohto mauzólea je pokrytý komplikovanými geometrickými vzormi zrkadlovej mozaikovej dlaždice, ktorá vytvára priam kozmickú svetelnú šou. Ide o pochmúrne pútnické miesto, no jeho interiér vytvára v návštevníkovi pocit, že sa ocitol vo vnútri obrovskej disco gule.
3. Katedrála Vank
Irán má dlhú kresťanskú históriu, ktorá je spojená najmä s Arménskom na jeho severozápadnej hranici. Tri z najstarších kostolov v tomto regióne patria do dedičstva UNESCA. Katedrálu Vank neďaleko Isfahánu postavili Arméni, ktorých do oblasti priviedol Šah Abbás I. z Perzie počas osmanských vojen v 17. storočí. Interiér je pokrytý farebnými freskami a pozlátenými rytinami.
4. Isfahánske mosty
Návštevníci zo západu obdivujú krásu a sofistikovanosť dlhých krytých mostov bývalého hlavného mesta Iránu, Isfahánu. Mosty postavené v 17. storočí kombinujú skvostné inžinierstvo s efektívnosťou a funkčnosťou. Napríklad honosný, 130 metrov dlhý most Khaju, slúžil ako priehrada a prepúšťacia brána, ktorá regulovala rieku Zayanderund. Slúžil tiež na prejdenie rieky a jeho stredná ulička slúžila ako priestor na verejné schôdzky pri čaji.
5. Mešita Sheik Lotfallah, Isfahán
Nejde síce o najväčšiu mešitu v meste, ale jednu z najúžasnejšie zdobených, pretože bola postavená pre kráľovský súd a nie pre verejnosť. Jej interiér pozostáva zo svetovo najúchvatnejších dlaždíc, ktoré zaujmú zložitými geometrickými vzormi, ktoré vytvárajú podobu páva.
6. Svätyňa Imám Reza, Mašhad
Jedno z najposvätnejších miest a najväčšia mešita na svete sa nachádza v Mašhade, kde ju ročne navštívi vyše 25 miliónov návštevníkov. Keby bol tento mešický komplex zničený, väčšina moslimov z celého sveta by vinníkovi nikdy neodpustila. Súčasťou svätyne sú aj hrobky Imáma Rezu, ôsmeho šiímskeho imáma a mnohých ďalších náboženských osobností, nádvoria či múzeum so vzácnymi artefaktami.
7. Pasargadae
Prvé hlavné mesto Achaemenidskej ríše postavil Cyrus Veľký v skutočne veľkolepom štýle. Paláce a budovy sa rozliehajú po veľkých záhradách, ktoré delia iba vodné cestičky. Tento perzský štýl záhrady bol prototypom ázijského dizajnu, inšpiráciou pre indický Taj Mahal a španielsku Alhambru. Z budov zostali už len ruiny, zachovala sa len jedna stavba, ktorá je považovaná za hrobku Cyrusa.
8. Hrobka Daniela
I keď existuje len malá pravdepodobnosť, že samotný Trump niekedy čítal Bibliu, určite pozná Daniela, „chlapíka“, ktorý bojoval s levmi. Je zaujímavé, že postava Daniela figurovala aj v islamskom náboženstve. Islamský Daniel je pochovaný v starom iránskom meste Susa. Jeho hrobka s charakteristickou kužeľovou kupolou bola prvýkrát zaznamenaná v 12. storočí. Dodnes je populárnym pútnickým miestom.
9. Citadela Bam
Aj keď ide skôr o kopcovité mesto než samostatnú stavbu, citadela bola postavená už v 6. storočí pred naším letopočtom. „Mestečko“ sa rozprestiera na ploche 180 000 metrov štvorcových. Hlavnú pevnosť obklopujú ulice, domy a bazáre, ktoré chráni sedem vysokých múrov. Zemetrasenie v roku 2003 zasiahlo aj Bam, no z veľkej časti sa ho podarilo zrekonštruovať.
10. Gonbad-e Kavus
Ďalší príklad starodávnej iránskej dokonalosti v technike i štýle. Pohrebná veža pochádza z 11. storočia a je vysoká 50 metrov. Aj po tisícoch rokoch je stále najvyššou tehlovou vežou na svete. Dizajn je krásne strohý, bez akýchkoľvek farebných mozaík či fresiek.
Prečítajte si tiež:
Irán priznal, že omylom zostrelil ukrajinské lietadlo. Pri tragédii zomrelo 176 ľudí