9 skvelých príkladov ako môžete ovplyvniť svoj mozog

9 skvelých príkladov ako môžete ovplyvniť svoj mozog

Mozog je najzáhadnejším orgánom v ľudskom tele. Vedci ho neustále skúmajú a zisťujú o ňom nové fakty, ale napriek tomu je mozog stále plný tajomstiev.  Poznáme 9 príkladov ako môžete svoj mozog ovplyvniť.

Pozrite sa na najjasnejšie objavy posledných rokov z oblasti výskumu mozgu. Určite vás prekvapí, ako môžete svoj mozog ovplyvniť aj vy sami.


Hovorí sa, že človek je strojcom svojho šťastia, rovnako môže byť strojcom aj svojho zdravia. Zdravie si človek môže udržať, zlepšiť či zhoršiť. Ovplyvniť môžete aj svoj mozog. Ponúkame vám 9 možností ako na to:

9. Chronický nedostatok spánku zhoršuje pamäť

Vedci z University of California v Berkley našli presvedčivý dôkaz, že nedostatok spánku môže zhoršiť pamäť a spôsobiť Alzheimerovu chorobu. Počas nočného spánku mozgové bunky odstraňujú toxické látky nebezpečné pre mozog. Ak človek nemá dostatok spánku, prejavuje sa to na zničení mozgových buniek, na výške človeka, energii, sústredení… Preto by ste si mali dopriať aspoň 6-8 hodinový spánok každý deň.

Samozrejme, spánok dlhší ako 8 hodín môže byť tiež škodlivý. Čím dlhšie spíte, tým sa cítite viac unavení.

8. Dlhotrvajúci stres ničí mozog

V dnešnej dobe  žije v strese takmer každý a je ťažké zbaviť sa ho. Chronický stres spôsobuje pokles pamäti, znižuje schopnosť učiť sa a sebakontrolu. Stres spôsobuje aj podráždenie, úzkosť, napätie a časté rozptyľovanie.

Spôsob ako ovplyvniť svoj mozog pri strese je šport, koníčky alebo antistresové maľovanky.

7. Láska a nenávisť majú veľa spoločného

Britskí vedci zistili, že láska a nenávisť majú pôvod v podobných oblastiach mozgu. Avšak láska, na rozdiel od nenávisti, výrazne znižuje činnosť v oblasti zodpovednej za rozsudok a logické myslenie.

Pokračovanie článku nájdete na druhej strane.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ  5 zimných športov, ktoré by si mal túto zimu jednoznačne skúsiť!
Google+ Linkedin

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

*

*