fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

KONIEC Festivalu Grape! Prečo zrušili organizátori akciu na piešťanskom letisku?

Máte tip? napíšte nám mailom

Smutná správa pre fanúšikov piešťanského festivalu Grape. Po 10 rokoch musia organizátori hľadať nové miesto. V poradí 10. ročník festivalu, ktorý bol spätý s mestom Piešťany už od samotného začiatku, bol tento rok na letisku posledný. Potvrdili to organizátori festivalu na sociálnej sieti.

Piešťany boli po všetkých stránkach ideálne miesto pre organizovanie festivalu s nespočetnými výhodami pre návštevníkov, účinkujúcich aj organizátorov. Zároveň, Grape vrátil požičané nemalým finančným prínosom pre mesto, miestnych podnikateľov a bol pracovnou príležitosťou pre ľudí z celého kraja.

V priebehu desaťročnice sa v Piešťanoch zabávali návštevníci 22 krajín z celého sveta a vystúpilo tu 158 zahraničných umelcov zo 4 svetových kontinentov. Dvakrát sa Grape dostal medzi 10 najlepších malých festivalov v Európe a minulý rok mal možnosť prezentácie na významnej konferencii v Londýne – International Festival Forum.

Piešťanský festival bol typický najmä kvôli tomu, že na takmer každom ročníku pršalo. Zdroj: autorka
Grape festival 2019

Ohrozený bol aj posledný ročník

Letisko Piešťany prevádzkuje od mája charterové lety do Turecka a Egypta pre dovolenkárov zo Slovenska. „Pre rok 2019 sme dohodli, že problematické lety budú presmerované do Bratislavy a festival zaplatí všetky náklady s tým spojené. Bolo to jediné riešenie v daný moment a chceme sa poďakovať županovi Trnavského samosprávneho kraja, že nám minulý rok na jeseň pomohol, lebo už tento ročník bol ohrozený,“ priznávajú organizátori na svojej sociálnej sieti.

Prečítajte si tiež:
Pochoduj alebo zomri: Nový dokument o Slovákoch a Čechoch v radoch francúzskej cudzineckej légie čaká televízna premiéra

Napriek obmedzeniam (pristávanie lietadla v nedeľu, týždeň pred festivalom) stihli festival postaviť a po jeho skončení, hneď ďalší týždeň vo štvrtok odovzdať. Potvrdili, že práve to bola jedna z podmienok pre ďalšie rokovanie s väčšinovým vlastníkom letiska, ktorým je Trnavský VÚC, o zotrvaní festivalu na piešťanskom letisku.

„Žiaľ, na rokovaniach minulý týždeň sme sa dozvedeli, že tu je predpoklad letov do ďalších destinácií, a tak sa festival na tomto mieste už nemôže konať, a to ani za dodržania tohtoročných podmienok,“ pokračujú organizátori.

Pre účastníkov festivalu bolo pripravené aj stanové mestečko. Zdroj: autorka
Festival Grape 2019

Hľadajú nový priestor

Nové lety ešte nie sú dohodnuté, avšak tvorcovia festivalu dostali odporúčanie, hľadať si nové miesto s tým, že šanca ostať je minimálna. „Pre nás je to, samozrejme, veľmi zlá správa, lebo presťahovať takýto veľký festival nie je jednoduché a, bohužiaľ, na Slovensku ani nie je veľmi na výber kam. V neposlednom rade sme s mestom Piešťany už desať rokov prepojení pomyselnou pupočnou šnúrou a berieme ho ako neoddeliteľnú súčasť festivalu,“ hovoria o smutnej správe organizátori.

Zároveň chápu aj situáciu VÚC, keďže rozlietať letisko a finančne ho ozdraviť bolo ich prioritou.

Prečítajte si tiež:
Web Najfilmy.sk opäť nefunkčný! Problémy neustáli

„Neostáva nám nič iné, ako hľadať nový priestor, ktorý bude čo najviac vyhovovať našim a vašim kritériám na usporiadanie akcie čo najvyššej úrovne. Veríme však, že ak ho nájdeme, urobíme pre vás ešte lepší festival, ako tomu bolo doteraz. Ďakujeme teda za pekných 10 rokov v Piešťanoch a veríme v ešte krajšie roky na novom mieste,“ prihovárajú sa aj návštevníkom festivalu.

Zdroj: www.facebook.com/grapefest

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií