fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Ľudovít Štúr a Michal Baláž! Ako tieto mená súvisia?

Máte tip? napíšte nám mailom

V roku 2015 sme na Slovensku slávili 200. výročie narodenia Ľudovíta Štúra, na ktorého počesť vznikla dokumentárna dráma True Štúr. Akú rolu v tom celom však zohráva Michal Baláž? Práve on spolu s  Mariánom Prevendarčíkom a Zuzanou Šajgalíkovou sú autormi námetu a scenára animovanej Sin City drámy s názvom True Štúr.

Prinášame vám rozhovor s Michalom Balážom, talentovaným režisérom, ktorý v nasledujúcom videu prezradil viac o filme a jeho samotnej výrobe.

Repríza dokumentu True Štúr sa uskutoční v pondelok 11.1.2016 o 21:00 hod. na Dvojke a utorok 12.1.2015 o 12:30 hod. na Dvojke. Celý film sa dá zadarmo pozrieť aj online na webe RTVS v archíve.

Pozrite si pokračovanie rozhovoru s režisérom Michalom Balážom.

Prezraď nám, aké úspechy máš za sebou? Aké ocenenia, súťaže, filmy?

Tých úspechov, čo mám za sebou, nie je mnoho, no z každého jedného sa teším. Som rád, že som mohol ako režisér hranej časti, spoluator námetu a scenára pracovať na televíznom filme True Štúr, ktorý mal nedávno televíznu premiéru, a ktorý má zatiaľ celkom pozitívne odozvy. Predtým som na škole natočil zopár krátkometrážnych filmov, ten najúspešnejší z nich HAVRAN vyhral aj nejaké tie ceny na festivaloch. A som veľmi šťastný, že aj moja literárna tvorba, ktorej sa venujem asi najdlhšie, v poslednej dobe prináša “ovocie” v podobe uverejnených prác a vyhratých súťaží.

Prečítajte si tiež:
Kde sledovať filmy online? Na týchto stránkach ich nájdete dosť

Čím všetkým si si musel prejsť, aby si sa dostal až tam, kde si dnes?

Podľa mňa tým, čím si musí prejsť každý človek v akejkoľvek tvorivej práci (a tou tvorivou nemyslím nutne iba “umeleckú”). Pomalým vývojom – osobným, nejakými chybami a zlyhaniami, menšími úspechmi, ktoré potešia, no vo väčšom obraze až tak veľa neznamenajú, mnohými skúsenosťami a veľa hodín strávených nasávaním – inšpirácií, iných umeleckých diel, života a podobne.

No aby som bol konkrétnejší: musel som si po ukončení Gymnázia arm. gen. L. Svobodu vyštudovať VŠMU, začať popri tom pracovať z najnižších pozícií pre televíziu, aby som sa za 9 rokov, čo pre rôzne televízie na rôznych projektoch pracujem, dostával po kúskoch vyššie a popri tom veľa písať, ešte viac čítať, dávať svoje veci čítať a sledovať iným, posielať na súťaže, festivaly a snažiť sa prijímať kritiku.

2016-1-michal-balaz01
Len pre zaujímavosť, Michal nakrútil počas štúdia viacero krátkometrážnych filmov, napríklad Havran (2008), Monštrum (2009), Druhý pokus (2011), Jantárová cesta (2011) a Bastard (2013).

Máš nejaké motto, ktorým sa riadiš? Ak áno, prezraď nám ho prosím.

Áno, mám motto. “Som z princípu proti manifestom, rovnako ako som proti princípom!” (Tristan Tzara, manifest dadaizmu)

Prečítajte si tiež:
Tristan Thompson pridal dojemné video malej True s Khloe Kardashian

* Michalovi ďakujeme za poskytnutý rozhovor a do budúcna mu prajeme veľa úspechov vo filmovej aj literárnej tvorbe.

Zdroj: www.nasehumenne.sk

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií