fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Ľudovít Štúr a Michal Baláž! Ako tieto mená súvisia?

Máte tip? napíšte nám mailom

V roku 2015 sme na Slovensku slávili 200. výročie narodenia Ľudovíta Štúra, na ktorého počesť vznikla dokumentárna dráma True Štúr. Akú rolu v tom celom však zohráva Michal Baláž? Práve on spolu s  Mariánom Prevendarčíkom a Zuzanou Šajgalíkovou sú autormi námetu a scenára animovanej Sin City drámy s názvom True Štúr.

Prinášame vám rozhovor s Michalom Balážom, talentovaným režisérom, ktorý v nasledujúcom videu prezradil viac o filme a jeho samotnej výrobe.

Repríza dokumentu True Štúr sa uskutoční v pondelok 11.1.2016 o 21:00 hod. na Dvojke a utorok 12.1.2015 o 12:30 hod. na Dvojke. Celý film sa dá zadarmo pozrieť aj online na webe RTVS v archíve.

Pozrite si pokračovanie rozhovoru s režisérom Michalom Balážom.

Prezraď nám, aké úspechy máš za sebou? Aké ocenenia, súťaže, filmy?

Tých úspechov, čo mám za sebou, nie je mnoho, no z každého jedného sa teším. Som rád, že som mohol ako režisér hranej časti, spoluator námetu a scenára pracovať na televíznom filme True Štúr, ktorý mal nedávno televíznu premiéru, a ktorý má zatiaľ celkom pozitívne odozvy. Predtým som na škole natočil zopár krátkometrážnych filmov, ten najúspešnejší z nich HAVRAN vyhral aj nejaké tie ceny na festivaloch. A som veľmi šťastný, že aj moja literárna tvorba, ktorej sa venujem asi najdlhšie, v poslednej dobe prináša “ovocie” v podobe uverejnených prác a vyhratých súťaží.

Prečítajte si tiež:
Knihy v súboji s filmami. Tri príbehy, ktoré si môžete porovnať

Čím všetkým si si musel prejsť, aby si sa dostal až tam, kde si dnes?

Podľa mňa tým, čím si musí prejsť každý človek v akejkoľvek tvorivej práci (a tou tvorivou nemyslím nutne iba “umeleckú”). Pomalým vývojom – osobným, nejakými chybami a zlyhaniami, menšími úspechmi, ktoré potešia, no vo väčšom obraze až tak veľa neznamenajú, mnohými skúsenosťami a veľa hodín strávených nasávaním – inšpirácií, iných umeleckých diel, života a podobne.

No aby som bol konkrétnejší: musel som si po ukončení Gymnázia arm. gen. L. Svobodu vyštudovať VŠMU, začať popri tom pracovať z najnižších pozícií pre televíziu, aby som sa za 9 rokov, čo pre rôzne televízie na rôznych projektoch pracujem, dostával po kúskoch vyššie a popri tom veľa písať, ešte viac čítať, dávať svoje veci čítať a sledovať iným, posielať na súťaže, festivaly a snažiť sa prijímať kritiku.

2016-1-michal-balaz01
Len pre zaujímavosť, Michal nakrútil počas štúdia viacero krátkometrážnych filmov, napríklad Havran (2008), Monštrum (2009), Druhý pokus (2011), Jantárová cesta (2011) a Bastard (2013).

Máš nejaké motto, ktorým sa riadiš? Ak áno, prezraď nám ho prosím.

Áno, mám motto. “Som z princípu proti manifestom, rovnako ako som proti princípom!” (Tristan Tzara, manifest dadaizmu)

Prečítajte si tiež:
Známy hororový režisér Adam Robitel nakrútil Escape Room, z ktorej neutečiete

* Michalovi ďakujeme za poskytnutý rozhovor a do budúcna mu prajeme veľa úspechov vo filmovej aj literárnej tvorbe.

Zdroj: www.nasehumenne.sk

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií