Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Najhoršie smrtiace epidémie v histórii – Koronavírus sa na ne nechytá

Najhoršie smrtiace epidémie v histórii pripravili o život milióny ľudí a vyľudnili celé mestá a dediny.

V posledných dňoch sa v médiách najčastejšie skloňuje koronavírus, ktorý je zatiaľ len ich slabým odvarom.

Mor:

Medzi najhoršie smrtiace epidémie patrí jednoznačne tá, ktorá v stredoveku postihla Európu i Áziu. Mor zabil v 14. storočí približne 25 miliónov ľudí. Epidémia sa niekoľkokrát zopakovala a celkovo má na svojom konte 200 miliónov mŕtvych. Obete mali často uštipnutia od bĺch, nakazené boli zvieratá ako myši, ťavy, veveričky alebo mestské potkany, ktoré boli najnebezpečnejšie. Najbežnejší je bubonický mor, najinfekčnejší je pľúcny mor. Sprievodné symptómy zahŕňajú gangrénu, hnisanie žliaz a pľúc, ktoré sa vlastne rozpúšťajú. Hrozivé boli najmä hrče, ktoré praskali a vyzerali ako vredy. Mor bol vysoko nákazlivou chorobou a ľudia vedeli, že ak sa objaví na ich ulici či v dome, veľa z nich zomrie. Najhoršie smrtiace epidémie priniesli veľa bolesti a utrpenia.

Španielska chrípka

Španielska chrípka zabíjala v rokoch 1918 – 1920 na celom svete a pravdepodobne ju v počte obetí prekonal len mor. Bol to veľmi agresívny typ chrípky, ľudia sa veľmi ľahko nakazili. Prvé príznaky boli bolesti hrdla, hlavy a teplota. Bolo to turbulentné obdobie, vojaci aj občania sa presúvali po celom svete a nákaza sa tak mohla šíriť naozaj ľahko. Podľa odhadov zabila 50 – 100 miliónov ľudí, nakazených ich bolo pol milióna a pravdepodobne prišla z Číny.  V roku 1957 sa objavila aj ázijská chrípka, ktorá si vyžiadala dva milióny obetí. V rokoch 1968 – 1969 prišla pandémia hongkonskej chrípky, ktorej podľahlo 300-tisíc ľudí. Možno tomu ťažko uveriť, že najhoršie smrtiace epidémie spôsobila chrípka. Čísla však hovoria jasnou rečou.

Cocoliztli

Choroba cocoliztli zabila 12 miliónov pôvodných obyvateľov na juhu dnešného Mexika. Vedci našli vo vzorkách  baktériu rodu Salmonella, ktorá spôsobuje ťažké črevné infekčné ochorenie. Dnes by bolo liečiteľné antibiotikami, ale v tom čase sa jednalo o smrteľnú chorobu. Mexiko najhoršie smrtiace epidémie zasiahli po príchode Európanov. K príznakom cocoliztli patrili vysoká horúčka, bolesti brucha, hnačka a krvácanie z telových otvorov. Chorý zomrel po veľmi krátkej dobe, po asi troch až štyroch dňoch.

AIDS/HIV

V 20. storočí sa medzi najhoršie smrtiace epidémie pridal aj AIDS. Spôsobuje ho vírus HIV – vírus imunitnej nedostatočnosti človeka, ktorý ničí imunitný systém. Ak je imunitný systém veľmi poškodený a dlhodobo naň pôsobí vírus HIV, rozvinie sa AIDS. Dlho sa spájal len s homosexuálmi, ľuďmi s neviazaným sexuálnym životom a drogovo závislými, ale mnohí sa nakazili aj pri transfúzii krvi alebo v nemocnici. Podľa odhadov naň zomrelo viac ako 35 miliónov ľudí a nevyhýbal sa ani známym osobnostiam. Podľahli mu Freddie Mercury, Amanda Blake, Rudolf Nurejev, Rock Hudson, Anthony Perkins.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií