Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Potvrdené: Pes znižuje riziko úmrtia spôsobené srdcovými ochoreniami

Každý máme svoj okruh blízkych ľudí, ktorým skutočne dôverujeme, ale vo všeobecnosti sa hovorí, že spomedzi zvierat sú najvernejšími priateľmi jednoznačne psy.

Skúmaním vzťahu medzi človekom a psami sa zaoberala aj švédska štúdia, na ktorej sa zúčastnili viac ako 3 milióny ľudí.

Počas zisťovania okolností ohľadom nadväznosti medzi človekom a psom sa na experimente zúčastnili jednotlivci vo veku od 40 do 80 rokov. Nakoniec sa prišlo k záveru, že majiteľom psov, ktorí spoločne žijú v prítomnosti spomínaných zvierat, sa riziko smrti na srdcové ochorenia znížilo až o 23 %.

Milovníci psov napríklad menej často trpia duševnými ochoreniami, akým je depresia. Podobným skúmaním sa zaoberala aj americká inštitúcia pôsobiaca v oblasti starostlivosti o srdce. Keďže v tejto sfére rozoberala už množstvo štúdií, pred piatimi rokmi potvrdila, že mať doma psa pravdepodobne skutočne súvisí s redukovaním ochorení srdca.

Pes ako najlepší priateľ človeka
Pes ako najlepší priateľ človeka. Zdroj: pixabay.com

Prečo je pes skvelý spoločník?

Epidemiológ Tove Fall, ktorý publikoval spomínanú štúdiu, tvrdí, že pes môže byť plnohodnotným spoločníkom pre ľudí, ktorí nikoho nemajú, ako aj pre tých, ktorí žijú v páre. Pes údajne dodáva ľuďom pocit, že majú pre čo žiť, keď sa vracajú domov z nejakého miesta.

Ľudia sú viac povzbudení myšlienkou, že sa túžia domov vrátiť, pretože ak ich tam nečaká milovaná osoba, psík určite áno. Fakt, že šanca na riziko infarktu sa pri psovi zníži, platí ale v prípade, že s ním budete aktívne chodiť na prechádzky alebo budete aktívne športovať.

Fall sa vyjadril, že spomedzi Európanov sa najmenej majiteľov psov nachádza vo Švédsku. Zaujímavosťou je, že aj on sám si zaobstaral šteniatko. Je na posúdení každého, či to urobil kvôli realizovanej štúdii, alebo preto, že mu chýba spoločník.

 

Zdroj theguardian
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií