Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Slovensko láka turistov: Pozorovacie veže sú jedinečná vstupenka do vtáčieho sveta

Na Slovensku vznikla nová atraktívna a vzdelávacia lokalita. V obci Hrhov postavili dve pozorovacie veže a náučný chodník. Prinášame vám podrobnosti.

Lokalita pri  Hrhovských rybníkoch sa stala rajom nielen pre ornitológov. Nový projekt s názvom Úžasný vtáčí svet bez hraníc je veľkým lákadlom pre turistov milujúcich prírodu. Súčasne je živým priestorom pre výučbu žiakov v tamojších školách.

Pri Hrhovských rybníkoch vybudovali vyhliadkové veže, majú slúžiť na pozorovanie vtáctva

Pri Hrhovských rybníkoch vybudovali vyhliadkové veže, majú slúžiť na pozorovanie vtáctvaPri Hrhovských rybníkoch neďaleko Sorošky pribudli dve vyhliadkové veže. Slúžiť majú verejnosti aj odborníkom na sledovanie vtáctva. Táto oblasť patrí medzi chránené vtáčie územie a je jedným z najvýznamnejších ornitologických miest národného parku Slovenský kras. Tieto veže sú výsledkom cezhraničnej spolupráce s maďarským národným parkom Aggtelek.Martina Beshirová

Zveřejnil(a) Správy RTVS dne Pátek 1. listopadu 2019

 

Má zabezpečiť lepšie podmienky

Vybudovaný projekt má jasne zadefinované ciele. „Jeho cieľom bolo vybudovať určitú infraštruktúru a zabezpečiť lepšie podmienky pre ornitológov, pretože na slovenskej strane je ornitologický stacionár v Drienovci, kde sa pozorujú a krúžkujú vtáky a striedajú sa tam ornitológovia z celého Slovenska,“ uviedol riaditeľ Správy Národného parku Slovenský kras Ján Kilík.

Projekt sa môže pochváliť hneď dvoma čerstvými novinkami. V lokalite vznikol náučný chodník a pozorovacie veže na východnom a západnom okraji rybníka.

V nich si môžu návštevníci vychutnať svet operených vtákov.

Prečítajte si tiež :

VIDEO Slováci sú dojatí! TAKTO hrdo spievali slovenskú hymnu čínske deti

 

Nič nenechali na náhodu

V rámci tohto projektu sa vybudoval náučný chodník na Ornitologickom stacionári v Drienovci, ktorý bude slúžiť verejnosti, ale aj ornitológom na prístup k ich sieťam. „Je to taká mokraď, takže vybudovať tento chodník bolo potrebné, aby sa nechodilo po blate,“ doplnil riaditeľ Kilík.

Ďalšou novinkou sú dve pozorovacie veže. Nižšiu nájdu návštevníci na východnom okraji rybníka, vyššia sa nachádza na západnom okraji. Ako uvádza Národný park Slovenský kras, návštevníci tu majú voľný prístup a môžu pozorovať výskyt vtáctva.

„Celkové náklady projektu boli na slovenskej strane vo výške zhruba 400 000 eur a časť z nich šla aj na enviropomôcky, propagačné materiály či organizáciu exkurzií pre deti,“ informuje o tom Národný park Slovenský kras.

Nielen pozorovacie veže, ale i kempingové auto

Súčasťou projektu Úžasný vtáčí svet bez hraníc je aj auto, ktoré bude využívané na viaceré účely.  „Kúpilo sa tiež kempingové auto, ktoré budú v sezóne využívať ornitológovia, ale mimo nej bude slúžiť ako enviroučebňa. Budeme s ním jazdiť aj po školách v našom regióne,“ prezradil J. Kilík.

Zdroj: npslovenskykras.sk

Ako sa vám páči lokalita pri obci Hrhov? Pôjdete si pozorovacie veže pozrieť?

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií