fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Prečo sú inteligentnejší ľudia väčší alkoholici?

Pozrime sa na to, čo ukazujú štúdie

Alkohol, metla ľudstva. Čo si myslíte, kto viac pije? Muži či ženy? Ľudia s titulom alebo bez neho? Nedávne prieskumy priniesli vskutku zaujímavé výsledky. Aj vy si radi doprajete pohárik po práci?

Máte tip? napíšte nám mailom

Štúdiu realizovali ešte dávnejšie na London School of Economics, pričom skúmali tisícky tridsiatnikov. Išlo o dlhodobý prieskum, počas ktorého sledovali ich životný štýl a pravidelne robili dotazníky s určitými otázkami. Počet ľudí, od ktorých mali odpovede, kolísal od 9 000 až po 17 000.

Keď máš titul vo vrecku, si náchylnejší na pitie

Okrem iného prišli aj k takému zaujímavému výsledku, že ženy s akademickým titulom pijú dvakrát viac než tie so základným alebo stredným vzdelaním.

„Čím vyššie vzdelanie žena má, tým vyššia je pravdepodobnosť, že pije počas väčšiny dní a bude mať problémy s alkoholom,” uvádza sa v správe.

No nebojte sa, nezaostávajú ani muži. Výskum zistil, že ženy s vyšším vzdelaním boli o 71 % náchylnejšie na pitie počas väčšiny dní, zatiaľ čo v prípade mužov je to “len” 49 %. Podľa autorov štúdie za to môže vyššia miera stresu a pracovného nasadenia.

Dokonca našli súvislosti aj so známkami v škole. U tých, ktorí vo veku 5 až 10 rokov dosahovali vynikajúce výsledky, je oveľa vyššia pravdepodobnosť, že budú náchylnejší na požívanie alkoholu ako u tých, ktorým učenie veľmi nevoňalo.

Prečítajte si tiež:
Nový módny trend islamských žien s japonským nádychom

Ľudia s vyššou kvalifikáciou majú aj vyšší príjem, preto v Británii (kde realizovali prieskum) zaznamenali aj zvyšujúci sa trend predaja vína, a to najmä v prípade pracujúcich žien.

Experiment

Okrem dotazníkov podrobili účastníkov štúdie aj experimentu. Pozostával z toho, že sa mali naučiť určitú skupinu slov a následne si buď mohli vypiť ľubovoľné množstvo alkoholu, alebo nepiť vôbec.

Tí, čo pili, si pamätali preukázateľne viac slovíčok.

Fíni a ich prínos k téme alkoholových prieskumov

Zaujímavý výskum realizovali aj Fíni, ktorí skúmali 3 000 dvojičiek. Zistili, že ten z dvojice, ktorý začne skôr hovoriť, začne aj skôr piť alkohol. Verbálne zručnosti teda súvisia so sociálnou inteligenciou. Tí, čo sú zhovorčivejší, sa častejšie ocitajú v spoločnosti a v situáciách, kde sa požíva alkohol.

Čo z toho všetkého vyplýva? Pokiaľ zvyknete po práci zbehnúť na vychladené orosené pivko alebo pohár vína, radí vás to vlastne k inteligentnejším ľuďom.

Nazdravie.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj telegraph ncbi

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií