fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Prieskum: Väčšina mladých Slovákov sa snaží chrániť životné prostredie. Šetria energiu, podpisujú online petície či bojkotujú výrobky

Na protest prišlo podľa organizátorov približne 350 ľudí

Bratislava 24. mája (TASR) – Takmer tri štvrtiny mladých Slovákov robia opatrenia na ochranu životného prostredia. Vyplýva to z prieskumu Rady mládeže Slovenska (RmS). Mladí študenti tiež v piatok organizovali protest za budúcnosť klímy, ktorý sa konal v piatich slovenských mestách.

Mladí ľudia sa podľa prieskumu snažia najmä šetriť energiu, podpisovať online petície či bojkotovať výrobky pre etické, politické alebo iné dôvody.

Z prieskumu tiež podľa výskumnej pracovníčky RmS Kataríny Čavojskej vyplýva, že do aktivít na ochranu životného prostredia sa zapájajú skôr mladí, ktorí majú skúsenosť s členstvom v mládežníckej organizácii a s dobrovoľníctvom. Prieskum sa realizoval na vzorke 1000 respondentov vo veku od 15 do 24 rokov.

V piatok zároveň uskutočnil ďalší protest za budúcnosť klímy, aby mladí vyjadrili svoj nesúhlas s neochotou vlád a politikov riešiť klimatickú krízu. Okrem Bratislavy a Košíc sa na Slovensku do protestu zapojili Žilina, Michalovce, pričom Zvolen s Banskou Bystricou štrajkovali spoločne v Banskej Bystrici.

Protest za klimatickú budúcnosť pokračuje. Študenti sa zhromaždili na námestí SNP, aby vyjadrili svoje požiadavky. Pridali sa tak k celosvetovému štrajku za budúcnosť klímy.

Zveřejnil(a) Denník N dne Pátek 24. května 2019

Na proteste asi 350 ľudí

Organizátor bratislavského protestu Jakub Andacký pripomenul, že v Európe má piatkový štrajk za cieľ najmä mobilizovať ľudí, aby išli voliť vo voľbách do Európskeho parlamentu. V Bratislave sa protest konal od 10.00 h na Námestí SNP, prišlo naň podľa organizátorov približne 350 ľudí. Študenti sa protestom zapájajú do celosvetového hnutia Fridays For Future.

Snažili sme sa mladých motivovať, nech idú voliť. A pokiaľ ešte nemôžu, nech motivujú svojich blízkych, pretože ide o našu budúcnosť. Klimatické zmeny sa dotknú v prvom rade našej generácie,” uviedol pre TASR Andacký.

K ochrane životného prostredia vládu v piatok vyzvalo aj opozičné hnutie OĽaNO. Veríme, že sa nám spolu podarí ochrániť bohatstvo, ktoré Slovensko má v čistej vode, sviežom vzduchu a pôde, ktorá prináša zdravú úrodu. Podarí sa to, keď sa o to každý z nás bude snažiť tam, kde práve môže,” uviedlo v súvislosti s piatkovým protestom.

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií

"