fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Prvé sneženie zasiahne západné Slovensko. Kde a koľko napadne snehu?

Prvý sneh prišiel počas víkendu do oblasti severného a východného Slovenska a teraz sa na prvý sneh môžu tešiť obyvatelia západného Slovenska. Také ideálne to však zasa nebude. Okrem sneženia príde aj mrznúci dážď, čo spôsobí výrazné problémy v doprave a na cestách, či chodníkoch.

Máte tip? napíšte nám mailom

Už o pár hodín zasiahne Slovensko vlna sneženia, ktorá k nám dorazí z Chorvátska a zo Slovinska, kde dnes sneženie spôsobilo množstvo problémov. V týchto oblastiach napadlo lokálne už viac ako 20 cm snehu, čo spôsobilo výrazné narušenia v doprave. Významné problémy sa v ranných hodinách očakávajú aj na západe nášho územia.

Počasie totiž bude pod vplyvom teplého frontu a s ním súvisiacou tlakovou nížou. Už v skorých ranných hodinách sa nad naše územie nasunie výrazné zrážkové pole. To v ktorých lokalitách však bude snežiť, v ktorých bude padať dážď so snehom a v ktorých bude padať mrznúci dážď je však stále pomerne komplikované predpovedať.

Bude to totiž záležať od toho, ako rýchlo sa nad naše územie natlačí teplý vzduch. Ten sa najskôr začne natláčať do výšok, čo spôsobí to, že sa snehové zrážky začnú meniť na kvapalné a až následne sa teplý vzduch začne premiešavať s chladnejším v spodných vrstvách. Počas tejto zmeny tak budú vypadávať kvapalné zrážky, ktoré však na podchladenom zemskom povrchu budú namŕzať.

Prečítajte si tiež:
Dnes nás čaká oteplenie. Užijeme si aj viac slnka

Situácia vyzerá tak, že od juhozápadu začne v skorých ranných hodinách snežiť. Postupne sa sneženie bude meniť na dážď so snehom a dážď, ktorý môže namŕzať. Najdlhšie by sa sneženie malo udržať na západe Podunajskej nížiny, v oblasti Záhoria, či na severozápade krajiny.

Veľké komplikácie sa očakávajú v severozápadnej polovici nášho územia, kde sa chladnejší vzduch v spodných vrstvách bude udržiavať najdlhšie.

Tu sa tak bude vyskytovať mrznúci dážď, ktorý môže byť aj výraznejší a na cestách sa bude vytvárať nebezpečná poľadovica. Ľad však môže obaliť aj elektrické vedenia, čo môže spôsobovať výpadky v dodávkach elektrickej energie.

Prvý sneh spôsobí problémy určite v oblasti Bratislavy, kde je to s hustotou dopravy najhoršie a súčasne nie všetci vodiči už majú prezuté na zimné pneumatiky. V oblasti nášho hlavného mesta napadne do rána okolo 2 cm, vo vyšších častiach Bratislavy až do 5 cm snehu.

Veľa snehu by malo pribudnúť aj v oblasti Záhoria, kde môže taktiež napadnúť až nad 5 cm čerstvého snehu. Vo zvyšných oblastiach západného Slovenska napadne väčšinou len od poprašku do pár centimetrov.

Prečítajte si tiež:
VIDEO: More v Chorvátsku náhle zmenilo farbu a vidieť to aj z vesmíru

Ráno sa tak pripravte na komplikácie v doprave. Počítajte s tým, že sneh, ktorý napadne v skorých ranných hodinách sa začne dopoludnia roztápať a na cestách tak bude aj veľa vody. Treba si však dať pozor aj na zľadovatené cesty a chodníky a to predovšetkým na severozápade nášho územia. Očakávanú výšku snehu na západe územia nájdete na nižšie priloženej mape.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj imeteo

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií