fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Severná a Južná Kórea si vymienili v noci paľbu na hranici

Severná a Južná Kórea si vymenili paľbu v demilitarizovanej zóne (DMZ), ktorá tieto dve krajiny rozdeľuje.

Máte tip? napíšte nám mailom

Strely, ktoré vyslala Severná Kórea o 07:41 hod. (23:41 hod. BST), zasiahli juhokórejské strážne miesto v centrálnom pohraničnom meste Cheorwon.

Na juhokórejskej strane neboli hlásené žiadne straty.

Ako reakciu na to Južná Kórea vyvodila „dve kolá streľby a varovné oznámenie podľa našej príručky,“ uviedlo vojenské vyhlásenie.

Nie je jasné, čo vyvolalo počiatočné strely

Nie je jasné, čo vyvolalo počiatočné strely. Vedúci štábu (JCS) uviedli, že sa pokúšajú spojiť so Severnou Kóreou prostredníctvom svojej vojenskej horúcej linky, aby určili príčinu incidentu.

Podľa juhokórejskej armády existuje „minimálna možnosť“, že strely vystrelené Severnou Kóreou boli zámerné. V tejto fáze je však nejasné, prečo to Severná Kórea urobila.

Aj keď došlo k nehode alebo nesprávnemu výpočtu, ukazuje sa, aké je dôležité, aby jednotky v silne opevnenej DMZ si udržali chladné hlavy, aby sa situácia nezhoršila.

Ak by to bolo taktickejšie rozhodnutie Severnej Kórey, potom je to veľmi odlišná záležitosť.

Načasovanie je zaujímavé

Je to iba 24 hodín, odkedy sa po 21-dňovej neprítomnosti znovu objavil severokórejský vodca Kim Čong-un. Podľa štátnych médií sa v posledných mesiacoch na severe uskutočnilo veľké množstvo vojenských cvičení na zlepšenie pripravenosti bojovať proti „skutočnej vojne“.

Prečítajte si tiež:
Bill Gates odchádza z Microsoftu! Čo bude robiť?

Pchjongjang niekedy použil taktiku eskalácie na de-eskaláciu, pričom svoju vojenskú pozíciu používal ako pákový efekt v budúcich rokovaniach.

Avšak akýkoľvek náznak priameho útoku bude pre mnohých v Južnej Kórei sklamaním. V posledných dvoch rokoch sa po uvoľnení napätia medzi oboma krajinami vykonalo veľa práce, keď sa prezident Moon Jae-in stretol s Kim Čong- unom. Obe strany podpísali vojenskú dohodu – akýkoľvek úmyselný výstrel by porušil tento pakt.

Stalo sa tak po prvýkrát za päť rokov

Je to po prvýkrát za päť rokov, čo severokórejské jednotky priamo vystrelili na juh. Posledný incident sa stal, keď severokórejský vojak urobil pomlčku cez vojenskú demarkačnú líniu, aby poškodil juh.

Demilitarizovaná zóna (DMZ) bola založená po kórejskej vojne v roku 1953 s cieľom vytvoriť zónu medzi týmito dvoma krajinami.

Vláda v Soule sa za posledné dva roky pokúsila zmeniť silne opevnenú hranicu na mierovú zónu.

Uvoľnenie vojenského napätia na hranici bolo jednou z dohôd dosiahnutých medzi vodcami týchto dvoch krajín, ktoré sa konali v septembri 2018 v Pchjongjangu.

Prečítajte si tiež:
Z obavy pred koronavírusom chceli v Peru upáliť netopiere

Opätovné objavenie sa Kim Čong-una na verejnosti, ktoré v piatok uviedli severokórejské štátne médiá, nasledovalo po takmer trojtýždňovej nevysvetliteľnej neprítomnosti, ktorá vyvolala intenzívne globálne špekulácie o jeho zdraví.

 

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj bbc
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií