Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Víkend v Tatrách? TOTO všetko stihneš v našich veľhorách za 3 dni

Tipy pre príležitostného turistu

Niekto si šetrí dovolenku, aby mohol vypadnúť na dva týždne, iným zase stačí voľný piatok. Za víkend sa dá toho stihnúť veru požehnane.

Máme pre vás tip na trojdňový výlet vo Vysokých Tatrách. Pokiaľ ste príležitostní turisti, ráta sa vám, keď dosiahnete vrchol štítu a nepotrebujete sa namáhať najdlhšími a najťažšími chodníkmi, toto je niečo pre vás.

Prvý deň

Snažte sa vyraziť z domu čo najskôr. Ak máte zarezervované ubytovanie v penzióne či hoteli, nezabúdajte, že check in je zvyčajne až popoludní okolo 14:00 hod. Preto sa hneď nahoďte to turistického módu a začnite ľahšou túrou.

Východiskovým bodom je Štrbské pleso. Zdroj: Eva Jonisová

My sme si zvolili trasu zo Štrbského plesa k vodopádu Skok a späť. Táto trasa má 10 kilometrov, dobré chodníky a je nenáročná. Začíname po asfaltke okolo Štrbského plesa, pri skokanských mostíkoch pokračujeme po žltej značke. Kamenistá cesta sa po chvíli zmení na chodník, ten nás dovedie do Mlynickej doliny a ideme popri Mlynickom potoku, až začujeme a neskôr uvidíme mohutný vodopád Skok.

Ide o jeden z našich najkrajších tatranských vodopádov, je vysoký 25 metrov a padá zo skalného prahu v nadmorskej výške 1725 m. Tam aj späť to trvá niečo vyše 3 hodín.

vodopád skok
Vodopád Skok. Zdroj: Eva Jonisová

Druhý deň

Na prostredný deň je fajn naplánovať si riadnu celodennú túru. Výber je len a len na vás. Obľúbené sú Rysy, Téryho chata, Kriváň či Slavkovský štít. V horách platí pravidlo, že treba vyraziť skoro ráno, takže vyspávanie si nechajte na doma.

Tentokrát to u nás vyhral Kriváň. Celodenná túra, ktorá sa vám odvďačí výhľadom z výšky takmer 2500 m nad morom (presne 2494,7). Kriváň, neoficiálny symbol Slovákov, ktorý vyzdvihovala najmä generácia štúrovcov – snáď žiadny iný štít sa v literatúre nespomína tak často. Dokonca je vyobrazený aj na slovenských eurominciach, na 5-, 2- a 1-centovke.

Žiaľ, počasie veľmi nespolupracovalo. Samozrejme, pri daždi a búrkach to naozaj netreba podceniť, ale zabudnúť na hrdosť a vrátiť sa späť. Vždy pamätajte v prvom rade na svoju bezpečnosť.

Keďže však išlo len o príjemný dáždik, rozhodli sme sa pokračovať. Viacerí turisti to zabalili, čo malo aj tú výhodu, že chodníky neboli preplnené (ako napríklad na Mount Evereste pred mesiacom – videli ste už takéto zástupy?).

úmrtia na mount evereste
Zdroj: twitter.com/Jerry Saltz

Ľudia v horách sú iní, pomáhajú si, vždy sa pozdravia, povzbudia, poprípade ponúknu z toho, čo majú. Pridal sa k nám Američan Joe, ktorý študoval v Nemecku a rozhodol sa pobehať Európu. Naše Tatry si obľúbil.

víkend v tatrách
Zdroj: Eva Jonisová
Zdroj: Eva Jonisová
Čo máš, to ponúkneš. Zdroj: Eva Jonisová
Výstup na Kriváň

Výstup na vrchol trvá asi 4 hodiny (treba však započítať aj prestávky, takže sa to môže natiahnuť až na 5), pričom posledný kilometer tvorí čisto skalnatý terén. Zostup je o niečo kratší, asi 3,5 hodiny. Kriváň si síce vyžaduje určitú dávku kondície (prečítajte si aj príbeh Patrika, ktorý prešiel takmer 800 km dlhú Cestu hrdinov SNP), no zvládnu ho aj menej skúsení turisti. Treba však rátať s tým, že na poslednom, čisto skalnatom úseku treba zapojiť aj ruky. Na vrchu je dvojkríž a… eufória i hrdosť, že ste to zvládli.

Nezabúdajte ani na pevnú turistickú obuv. Veríme, že nik z vás by do Tatier nešiel v sandáloch alebo žabkách… Mohli by sme si brať príklad z talianskeho národného parku Cinque Terre, ktorý sa rozhodol pokutovať turistov kvôli nevhodnej obuvi.

Túra na Kriváň má okolo 9 kilometrov, prevýšenie 1091 metrov. Vybrať sa naň môžete z Troch studničiek alebo zo Štrbského plesa. My sme išli zo Štrbského plesa – najprv po červenej značke po Jamské pleso, odtiaľ po modrej.

jamské pleso
Jamské pleso, ku ktorému sa od Štrbského plesa dostanete za 2 hodiny. Zdroj: Eva Jonisová

Tretí deň

Treba opäť počítať s tým, že si treba zbaliť batožinu, pretože sa musíte odubytovať. Ak máte navyše pred sebou dlhšiu cestu domov, treba si zvoliť kratšiu, maximálne poldňovú túru.

https://www.instagram.com/p/Bic0vPrn87P/?utm_source=ig_web_button_share_sheet

My sme sa rozhodli pre výstup na Predné Solisko (opäť zo Štrbského plesa) s nadmorskou výškou 2117 metrov, ktorý nie je nijako extrémne náročný. Tam aj späť vám to zaberie niečo vyše 4 hodín. Tí, čo sa už nechcú namáhať, sa môžu na Chatu pod Soliskom vyviezť lanovkou.

K Chate pod Soliskom sa môžete vyviezť lanovkou. Zdroj: Eva Jonisová
Zdroj: Eva Jonisová

A keďže sme z víkendu chceli vyžmýkať čo najviac, zo Štrbského sme si ešte odbehli na Popradské pleso. Tam aj späť to obehnete za 3 hodiny. Keďže však ide o klasickú komerciu, pripravte sa (zvlášť cez víkend) na zástupy turistov.

Popradské pleso na záver. Zdroj: Eva Jonisová
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií