Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Padajú ti vlasy? Toto je 10 dôvodov, prečo je to tak, a ako vypadávanie zastaviť!

Padajúce vlasy sú problémom nejednej ženy. Dôvody, prečo ti padajú vlasy, môžu byť rôzne, prinášame ti však tie najčastejšie.

Padanie vlasov trápi nejedného z nás. Vlasy sú korunkou krásy, a preto, ak ste zaznamenali padanie vlasov, určite to nenechajte len tak. Toto sú najčastejšie dôvody vypadávania.

Stres

Jednou z najčastejších príčin vypadávania vlasov je stres. To sa však nemusí prejaviť v období, keď sme pod tlakom. Väčšinou príde neskôr. Pokojne sa môže prejaviť aj tri mesiace po stresovom období.

Tehotenstvo

Hormonálne zmeny, ktoré sa počas tehotenstva v tele dejú, môžu zapríčiniť nadmerné padanie vlasov. Po pôrode by sa však malo všetko vrátiť do normálu.

Hormóny

Nielen pri tehotenstve prechádza naše telo hormonálnymi zmenami. Hormonálna antikoncepcia môže mať ako vedľajší účinok vypadávanie vlasov. Preto ak ju používaš, je dobré si prečítať informačný letáčik, ktorý je pribalený v škatuľke. Ak spozoruješ, že padanie by mohlo byť zapríčinené práve antikoncepčnými tabletkami, nechaj si predpísať iné.

Nedostatok bielkovín

Ak tvoje telo nemá dostatok bielkovín, ako prvý sa zastaví rast vlasov. Pre organizmus sú proteíny veľmi potrebné. Najviac bielkovín obsahujú potraviny ako ryby, mäso a vajcia.

Nedostatok železa

Jedna z desiatich žien vo veku 20 až 49 rokov trpí nedostatkom železa. To tiež môže stáť za vypadávaním vlasov. Tento problém sa dá však pomerne jednoducho riešiť. Daj sa otestovať na dostatok železa a pokiaľ sa ukáže, že ho máš nedostatok, zaraď do stravy potraviny alebo doplnok stravy s jeho obsahom.

Ďalšími príznakmi, že ti chýba železo sú napríklad bolesti hlavy, bledá pleť, studené končatiny.

Dedičnosť

S dedičnosťou sa veľmi bojovať nedá. Pokiaľ oboch rodičov trápi padanie vlasov, nemôžeš očakávať na svojej hlave bujnú hrivu. Staraj sa však o svoje vlasy špeciálnymi prípravkami, výživovými doplnkami stravy a tiež zvoľ zdravý životný štýl.

Kožné problémy

Ekzém, lišaj, vyrážky či iný kožný problém v oblasti vlasov môže narúšať vlasové cibuľky, a tým spôsobiť vypadávanie vlasov. Preto ak nechceš, aby ti vlasy padali, je potrebné riešiť každý kožný problém.

Výkyvy váhy

Rapídny úbytok váhy môže mať za následok rednutie vlasov. Takže ak si schudla príliš rýchlo, je možné, že z tvojho tela sa odplavili vitamíny a minerály. Preto by si sa mala zamerať na vyváženú stravu.

Lieky

Rovnako ako antikoncepčné tabletky aj niektoré lieky môžu mať ako vedľajší následok vypadávanie vlasov. Takýmito liekmi sú prevažne antidepresíva alebo lieky na riedenie krvi. Preto je veľmi dôležité pozorne čítať príbalový letáčik.

Vlasová kozmetika a úprava vlasov

Príliš časte fénovanie, žehlenie či kulmovanie v kombinácii s používaním množstva prípravkov na vlasy vedie k oslabeniu a padaniu vlasov. Preto dopraj svojim vlasom oddych a skús aspoň nestriedať prípravky.

Ako zabrániť padaniu vlasov?

Užívanie multivitamínových doplnkov

Štúdie naznačujú, že vitamíny pomáhajú predchádzať vypadávaniu vlasov. Prehľad v dermatológii a terapii skúmal úlohu rôznych vitamínov a minerálov v prevencii vypadávania vlasov. Úloha vitamínov a minerálov pri vypadávaní vlasov zostáva nejasná.

Avšak nedostatok vitamínov môže byť rizikovým faktorom vypadávania vlasov. Niektoré vitamíny a minerály, ktoré môžu pomôcť, zahŕňajú: selén, vitamín B, zinok, vitamín D, železo vitamín A, vitamín C, vitamín E.

Najlepšie výrobky obsahujú všetky alebo väčšinu odporúčaných denných množstiev každého vitamínu a minerálu v jednej dávke.

Stredomorská strava

Štúdia z Archívu dermatologického výskumu z roku 2017 zistila súvislosť medzi bylinkami a zeleninou v stredomorskej strave a zníženým rizikom androgénnej alopécie alebo plešatosti u mužov.

Masáž hlavy

Malá štúdia s 9 zdravými mužmi zistila, že denná 4-minútová masáž pokožky hlavy stimuluje rast vlasov. Tieto zistenia sú sľubné. Vedci však budú musieť študovať väčšie vzorky, aby zistili, či masáže pokožky hlavy pomáhajú pri vypadávaní vlasov.

Použitie kokosového oleja na poškodené vlasy

Štúdia v roku 2018 zistila, že kokosový olej môže pomôcť, aby sa zabránilo vypadávaniu vlasov v dôsledku ultrafialového svetla poškodenia. Na potvrdenie toho je však potrebný ďalší výskum. Aplikácia kokosového oleja na pokožku hlavy by mohla posilniť vlasy a zabrániť strate v dôsledku poškodenia.

Zdroj medicalnewstoday
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií