fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Boj s koronavírusom: Robot, ktorý pomáha pacientom

Máte tip? napíšte nám mailom

V Spojených štátoch zatiaľ bolo potvrdených len niekoľko prípadov rýchlo šíriaceho sa koronavírusu. Lekári vymysleli spôsob komunikácie s jedným z infikovaných pacientov bez toho, aby sa sami vystavili vírusu. Nasadený bol robot.

Podľa CNN je robot používaný v štáte Washington v Regionálnom lekárskom centre Providence. Pretože vírus sa môže prenášať z človeka na človeka, personál v nemocnici venuje zvýšenú opatrnosť použitím robota. Rebecca Bartles, výkonná riaditeľka systémov infekčnej prevencie St. Joseph Health v Providence, povedala:

„Pomocné zdravotnícke zariadenia ako asistenčný robot pomáhajú pri výkone základných diagnostických funkcií a umožňujú jednoduchú komunikáciu s pacientom. Úspešne sa tak znižuje počet blízkych interakcií, čo minimalizuje riziko styku s vírusom.“

Robot, známy pod menom Vici, bol vyvinutý spoločnosťou InTouch Health. Má obrazovku s vysokým rozlíšením a kameru, ktorá lekárovi alebo zdravotnej sestre umožňuje poskytnúť potrebné úkony. Vici sa najčastejšie používa v oblastiach, kde nie sú zdravotnícke zariadenia príliš dostupné. Môžu tak komunikovať a vyšetrovať pacientov, ale v tomto prípade ide o zdravie a bezpečnosť zamestnancov nemocnice.

Robot zvyšuje bezpečnosť personálu

Doktor George Diaz, vedúci oddelenia infekčných chorôb v Providence, vraví:

„Ošetrovateľský personál sa v miestnosti pohybuje prostredníctvom robota. Pacienta vidíme na obrazovke, rozprávame sa s ním a zisťujeme prítomnosť vírusu.“

Ľudia sú po prepuknutí koronavírusu obzvlášť opatrní, pretože stále o ňom príliš nevieme. Poznáme iba to, že príznaky zahŕňajú horúčku, kašeľ a dýchavičnosť. Tieto indície sa môžu objaviť už za 2-14 dní po počiatočnej expozícii. Predpokladá sa, že vírus pochádza z čínskeho Wuhanu, ale boli potvrdené prípady tiež v Austrálii, Kanade, Japonsku, Francúzsku a ďalších štátoch. Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) oznámilo, že rozširuje monitoring koronavírusu na celkovo 20 letísk v krajine.

Prečítajte si tiež:
Kyslík z mesačného prachu? Vedci vraj vedia ako na to

Existuje tiež užitočný online nástroj, ktorý spája spoľahlivé údaje od niekoľkých organizácií z celého sveta. Zobrazuje počet potvrdených a podozrivých prípadov koronavírusu, ako aj úmrtia. Štatistický panel sa neustále aktualizuje a zhromažďuje stále viac informácií o koronavíruse.

Prečítajte si tiež:

https://klocher.sk/umela-inteligencia-chce-ju-70-svetovych-firiem-je-skutocne-potrebna/

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií