Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Čo sa stane s tvojim telom, keď prestaneš piť alkohol?

Fiona Sim, bývalá praktická lekárka, pre The Evening Standard uvádza, že absencia alkoholu počas celého mesiaca môže mať výrazne pozitívny vplyv na naše zdravie.

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, čo sa stane, keď úplne vyradíte alkohol? Toto rozhodnutie spustí celú škálu procesov. Niektoré vás určite poriadne prekvapia!

Ako teda pôsobí prítomnosť či neprítomnosť alkoholu v našom tele, sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Čo sa stane, keď prestaneš piť alkohol?

Nežiaduce účinky alkoholu

Ak prestanete piť alkohol, môže dôjsť vo vašom tele k pozitívnemu zníženiu krvného tlaku alebo aj k zlepšeniu spánku.

To je len zopár výhod absencie alkoholu. Lenže má to jeden háčik. Pozitívne účinky nemusia prísť okamžite, čo platí najmä v prípade ťažkých pijanov. Práve u nich sa najčastejšie vyskytujú symptómy z vysadenia, ako je triaška, bolesti hlavy či nevoľnosť.

Ak je to tak, pravdepodobne by bolo lepšie pomaly znižovať príjem alkoholu, až sa napokon dostanete k jeho úplnému vylúčeniu. Riziko abstinenčných príznakov bude nižšie,“ tvrdí lekárka.

Zlý spánok

Ak vysadíte alkohol, môže to mať negatívny dopad na váš spánkový režim. Môže sa stať, že vaše telo sa naučilo uvoľňovať len pri alkohole a v dôsledku jeho absencie má problémy so zaspávaním. Chvíľu to môže trvať, kým sa dostanete zasa do zdravého spánkového režimu. Len vydržte a pokúšajte sa chodiť zaspávať v rovnakom čase. Možno zo začiatku nebudete vyspatí do ružova, ale vždy to bude lepšie, ako sa prebúdzať s alkoholom v krvi z predošlej noci.

Čo sa stane s tvojim telom, keď prestaneš piť alkohol?
Zdroj: pexels.com

Ďalšie návyky

Jedného zlozvyku sa zbavíte, no nahradíte ho druhým? Dávajte si na to veľký pozor. Mnoho ľudí, ktorí boli závislí od alkoholu, sa po svojom vytriezvení zo zlozvyku upli na jedlo, a tak začal ich „maratón“ prejedania sa. Cukor je osemkrát návykovejší ako kokaín, preto sú sladkosti tak nebezpečné.

Buďte obozretní a dávajte si pozor na svoj jedálniček počas abstinenčného obdobia. Miesto konzumácie cukru sa radšej zamerajte na pohyb v prírode alebo rôzne skupinové cvičenia vo fitness centrách.

Duševné zdravie

Pri dlhodobej a častej konzumácii alkoholu sa pravdepodobne nebudete cítiť dobre a ovládnu vás ťažké stavy úzkosti alebo sa objavia depresie. Doktorka Sim tvrdí, že alkohol je spojený so sebapoškodzovaním, samovražednými myšlienkami alebo poruchami pamäti.

Po ťažkej noci s pohárikom alkoholického nápoja si pravdepodobne nebudete pamätať, čo sa dialo. Táto dočasná strata pamäti sa môže v budúcnosti ešte viac zhoršiť. Pri jeho konzumácii sa totižto poškodzujú mozgové bunky,“ varuje doktorka Sim.

Sex a neplodnosť

Mnoho ľudí si myslí, že ak prijíma dostatok alkoholu, tak sa aj dostatočne uvoľní na odvážnejšie fyzické aktivity s partnerom, ako je sex. Doktorka Sim však upozorňuje, že alkohol nie je afrodiziakum, za ktoré ho ľudia považujú.

V konečnom dôsledku vlastne znižuje citlivosť, čo bude mať negatívny dopad na váš očakávaný intímny zážitok. Rovnako ako u mužov, tak aj u žien môže alkohol spôsobovať zníženie plodnosti.

„Počatie sa stáva oveľa ťažším, ak sú obaja partneri ťažkí pijani,“ dodáva na záver Sim.

Vzťahy

„Pokiaľ ide o vzťahy, ťažké pitie alkoholu môže viesť k výkyvom náladagresii, ktorá niekedy vyústi až do domáceho násilia,“ varuje doktorka Sim.

Udržujte triezve nielen telo, ale aj vaše vzťahy. Vytvorenie priaznivých podmienok pre fungovanie zdravého vzťahu nedosiahnete s pohárikom v ruke.

Čo sa stane s tvojim telom, keď prestaneš piť alkohol?
Zdroj: pexels.com

Životný štýl

Ďalšie výhody, ktoré vás čakajú po detoxe od alkoholu, sú zlepšenie kože, zníženie obezity či určitých druhov rakoviny, menej migrén. Poteší vás aj fakt, že vaša peňaženka už nebude zívať prázdnotou. A už nikdy sa nebudete musieť hanbiť za to, čo ste povedali alebo vyviedli predošlú noc.

Zdroj businessinsider
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií