fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Odpúšťam mu, hovorí vozičkár, ktorý prežil piatkovú masakru v novozélandskej mešite. Medzi 50 obeťami bola aj jeho žena

Máte tip? napíšte nám mailom

Piatok označuje premiérka Nového Zélandu ako najtemnejší deň krajiny. Po masakre v dvoch mešitách zomrelo 50 ľudí. Preživší Farid Ahmed hovorí, že strelcovi odpúšťa a nemôže ho nenávidieť, pretože je to takisto človek. Pritom mu zabil ženu.

V novozélandskom meste Christchurch v piatok útočil 28-ročný Brenton Harrison Tarrant. 17 minút hrôzy vysielal naživo na Facebooku. Sociálna sieť oznámila, že v priebehu 24 hodín od útoku odstránila 1,5 milióna videí z tejto streľby. Nahratiu zabránil Facebook v prípade 1,2 milióna videí. Aspoň na krátky čas to však videlo asi 300-tisíc ľudí, píše teraz.sk s odvolaním sa na agentúru AP.

https://www.instagram.com/p/BvEQvn4nmXi/

Žena v prvom rade zachraňovala deti. Po muža sa už vrátiť nestihla

Pred 6 rokmi do Farida Ahmeda narazil opitý vodič, odvtedy je na vozíčku. Spolu s ďalšími modliacimi sa bol v čase útoku v mešite Al Noor, nachádzal sa však vo vedľajšej, nie v hlavnej miestnosti. Jeho žena Husna ihneď po začatí streľby pohotovo zareagovala, pričom myslela v prvom rade na ženy a deti: Zoberte svoje deti a poďte týmto smerom,” kričala, zatiaľ čo viedla skupinku bočnými dverami čo najďalej od paľby.

Keď boli v bezpečí, Husna sa chcela vrátiť späť do mešity po svojho muža. Nedostala sa k nemu, útočník ju zozadu zastrelil.

Prečítajte si tiež:
Príroda zabodovala: TOTO je mačka s ľudskou tvárou. Roztomilá či desivá?

Farid bol vo vedľajšej miestnosti. Strelca nevidel. Videl však krv, mŕtve telá, ľudí tlačiacich sa von. V dave si všimol medzeru – upokojil sa a povedal si, že to skúsi. Využil šancu, pomaly sa na vozíčku dostal von. „Za mešitou som mal odparkované auto. Dostal som sa k nemu a rozhodol som sa, že tam za ním počkám.” Odtiaľ mal výhľad na bočné dvere a sledoval, či tm uvidí svoju ženu spolu s ďalšími. Netušil, že je už mŕtva.

Asi po 10 minútach ticha usúdil, že je zrejme po streľbe. S ďalšími modliacimi, ktorí sa zachránili, sa išli pozrieť dovnútra. „Zrejme to bolo hlúpe, ale v tom momente som na to nemyslel. Musel som ísť skontrolovať dámy – a hlavne moju manželku,” povedal Farid. Bol to naozaj ťažký pohľad, všetci, čo ešte žili, od neho žiadali pomoc. Jediné, čo bolo v jeho silách, bolo opakovanie “čoskoro príde pomoc” a “všetko bude v poriadku”. Keď prišli policajti, okamžite ho vyviedli. Nič iné mu nezostávalo, len sedieť a čakať. Potom mu oznámili, že majú preňho zlé správy.

Prečítajte si tiež:
Ryanair patrí medzi 10 najväčších znečisťovateľov. Íri sa bránia a tvrdia opak

Odteraz je otcom aj matkou

Keď prišiel domov, musel zdrvujúcu správu povedať 15-ročnej dcére. Rozhodol sa, že bude silný, lebo ak by ho to zlomilo, zlomilo by to celú rodinu. To isté poradil aj dcére – ak potrebuje plakať, nech plače, ale zároveň nech nedovolí, aby ju to mentálne zničilo.

Farid je na svoju ženu hrdý. Povedal, že Husna dlho pracovala aj ako dobrovoľníčka v komunite. „Dala život za záchranu ostatných. To bola jej posledná práca,” dodal.

Strelcovi odpúšťa

Zároveň hovorí, že voči útočníkovi, ktorý zabil 50 ľudí, nepociťuje nenávisť.„Spýtal som sa samého seba, čo voči nemu pociťujem, a povedal som si – milujem túto osobu, pretože je to takisto človek, je to môj brat. Nepodporujem to, čo spravil. Konal nesprávne. Ale možno bol zranený, možno sa stalo niečo v jeho živote… Odpustil som mu a som si istý, že keby moja žena žila, spravila by to isté.” 

Zdroj: nzherald.co.nz

Zdroj titulnej foto: Alan Gibson, Reuters

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií