fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Pravda o hydratácii: Je jedno, či vypijete liter vody alebo liter piva

Máte tip? napíšte nám mailom

Nikto presne nevie, odkiaľ sa vzala rada: „Keď sa napiješ kvôli smädu, už si dehydratovaný.“ Docent v obore fyziológie tvrdí, že to nie je celkom pravda. Telo má vlastný samoregulačný systém. Keď cíti smäd, do mozgu vyšle signál a vy pocítite potrebu napiť sa. Faktom je, že telo získava vodu aj z potravín, ktoré prijmete. Hydratovanie tela v konečnom dôsledku nie je len o pití čistej vody.

Ak vypijete iba pohár vody za deň, je to jednoznačne málo. No pokiaľ denne vypijete päť dvojlitrových fliaš vody, tiež nerobíte dobre. „Keď cítite smäd, znamená to, že telo stratilo jedno až dve percentá vody,“ uviedol docent fyziológie, Stuart Galloway. Tento nepatrný percentuálny úbytok vás neovplyvní dokonca ani pri športovom výkone. Galloway tvrdí, že aj keď telo vylúči vodu, netreba ju okamžite dopĺňať v domnienke, že v opačnom prípade skončíte „smrteľné“ dehydrovaný.

Veľa tekutín vám nepomôže

Hydratácia je vo všeobecnosti neprebádaná téma, ktorej sa málo venujú dokonca aj odborníci. Pravdou však je, že voda skutočne pomáha k lepšej pokožke a dodáva viac energie. „Avšak, ak už raz máte dostatok tekutín, prebytok vám nijako nepomôže ani k lepšej pleti. Prebytok jednoducho vylúčite,“ vysvetlil dermatológ Bav Shergill.

Prečítajte si tiež:
Slamky nemusia byť iba plastové: tento Vietnamec vyrába ich ekologickú alternatívu z trávy

Rovnaká rada platí aj pre ľudí, ktorí trpia migrénami. To, že vypijú veľké množstvo vody, bolesť hlavy nevylieči. Telo si aj tak zoberie len toľko, koľko potrebuje a zbytok vylúči von. Amanda Burlsová, odborníčka v oblasti verejného zdravotníctva, poznamenala, že ani dehydratácia nie je cesta. „Tá totiž môže spôsobiť ľahkú bolesť hlavy či migrénu,“ uviedla Burlsová.

Pravda o hydratácii: Je jedno, či vypijete liter vody alebo liter piva

Liter piva alebo liter vody?

To, či je vhodné vypiť tri poháre vody alebo dva litre denne, závisí aj od vašej dennej aktivity a príjmu potravy. Iba málo ľudí si uvedomuje, že aj potraviny obsahuje isté percento vody. V roku 2016 Galloway testoval hydratačný potenciál niekoľkých nápojov. Zistil, že liter piva dokáže telo hydratovať úplne rovnako ako liter vody, mlieka, kávy či akejkoľvek inej tekutiny. Pravdepodobne preto neexistuje univerzálne množstvo tekutín, ktoré treba za deň vypiť. Dôležité je počúvať svoje vlastné telo.

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií