fbpx
Milujete spánok a spíte denne viac než 8 hodín? Vedci pre vás nemajú dobré správy!

Milujete spánok a spíte denne viac než 8 hodín? Vedci pre vás nemajú dobré správy!

Pokiaľ radi vyspávate dlhé hodiny a spánok je pre vás zmyslom života, najnovšími vedeckými zisteniami príliš potešení nebudete…

To, že spánok je dôležitou súčasťou ľudského života a tiež psychohygieny je známe a rovnako tak aj to, že jeho nedostatok neblaho pôsobí na naše zdravie. Pokiaľ si ale myslíte, že vyspávaním si pomôžete, ste na omyle. Podľa mnohých by mal človek spať 7 až 8 hodín denne a práve to sa rozhodli preskúmať britskí vedci z Keele University v Newcastli. Ich výskum trval od roku 1970 do 2017 a zúčastnilo sa ho až 3 milióny respondentov.

Výsledky tohto výskumu ukázali, že nadbytok spánku je pre nás varovným signálom, že sme možno vážne chorí. “Naša štúdia má veľmi dôležitý vplyv na verejné zdravie, pretože dokazuje, že nadmerný spánok je známkou zvýšeného kardiovaskulárneho rizika. Každý podobný výskum by sa mal sústrediť na to, či zmena množstva a aj kvality spánku dokáže znížiť šance na kardiovaskulárne ochorenie,” uviedol vedúci tímu špecialistov, doktor Chun Shing Kwok. Podľa neho by sa mal aj nanovo prehodnotiť odporúčaný čas spánku. Existujú totiž dôkazy, že doba spánku dlhšia ako sedem až osem hodín je spojená s primeraným poškodením kardiovaskulárneho systému v porovnaní so spánkom, ktorého hranica sa pohybuje pod touto dĺžkou.

“Čím je spomínaná odchylka vyššia od odporúčanej doby spánku, tým viac je ohrozený kardiovaskulárny systém a zvyšuje sa riziko smrti,” tvrdí vedec. Okrem toho, že dlhé vyspávanie môže byť signálom, že nie je v poriadku náš kardiovaskulárny systém, môže ísť i o prejav poruchy dýchania. Pokiaľ teda potrebujete spať dlhé hodiny, mali by ste vyhľadať lekára a dať sa vyšetriť.

 

 

Foto: https://pxhere.com/en/photo/1427909

Zdroj: https://www.topky.sk/cl/13/1730775/Spite-viac-ako-osem-hodin-denne–Nerobte-to–Podla-vedcov-to-moze-sposobit-katastrofu

PREČÍTAJTE SI TIEŽ  TOTO SNÁĎ NEMYSLIA VÁŽNE: Vedci chcú naklonovať Ježiša
Google+ Linkedin

Volám sa Ivana a aj napriek tomu, že ma môžete stretnúť (takmer) vždy v čiernej, milujem farby. Tie sú v mojom vnútornom svete a nebojím sa ich premietnuť ani do mojich vlasov. Preto sa občas cítim ako chameleón. Okrem farieb ma baví tvorba poézie, či prózy, ale rozhodne aj článkov. Vďaka ním totiž môžem rozširovať obzory nielen sebe, ale aj čitateľom, čo je podľa môjho názoru skvelé.