fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Syndróm vyhorenia zaradila WHO medzi duševné poruchy. Viete prečo?

Máte tip? napíšte nám mailom

Niekedy si ho mylne zamieňame za stres a zbytočne trpíme. Syndróm vyhorenia postihuje aj mladšie ročníky a WHO ho zaradila medzi duševné poruchy.

Čo je to syndróm vyhorenia?

S pojmom vyhorenie sa stretávame od roku 1974. Je to stav únavy a frustrácie zo spôsobu života, ktorý človek žije. Definícií dnes nájdete na internete naozaj veľa. Jednoducho by sme ale mohli povedať, že sa jedná o psychický stav. Stretávajú sa s ním najmä tí, ktorí pracujú s ľuďmi, ale nie je to podmienka. Človek cíti celkovú únavu, nechuť do života, apatiu k všetkému, čo predtým zbožňoval. Prenáša sa to aj do jeho rodinných a milostných vzťahov, ktoré tým môžu veľmi trpieť.

Sústredila sa naň aj Svetová zdravotnícka organizácia

O tom, že syndróm vyhorenia trápi čoraz viac ľudí na celom svete, niet najmenších pochýb. Aj to jeden z dôvodov, prečo sa naň upriamila WHO a zaradilo ho do Medzinárodnej klasifikácie chorôb. Táto zmena by mala platiť od januára 2022. Na túto príručku sa odvolávajú poskytovatelia zdravotnej starostlivosti aj poisťovne po celom svete.  Problém doteraz spájaný s emocionálnym, fyzickým i mentálnym vyčerpaním spájajú buď s nesprávnym zamestnaním, alebo nezamestnanosťou.

Prečítajte si tiež:
Muž navštívil Sýriu a ukazuje ľuďom, že médiá nás zavádzajú a život na tomto mieste je úplne iný

Mýlia si ho aj so stresom

Stres je bežnou súčasťou našich životov. Sú rýchle, hektické a niekedy nie je čas na oddych a regeneráciu. Rozdiel medzi nimi je v tom, že stres sa dá dostať pod kontrolu a postupne sa s ním človek dokáže vyrovnať. Vyhorenie je omnoho závažnejšie a nebezpečnejšie. Začína to únavou, ktorá môže vyústiť do depresie, beznádeje. Môže spustiť aj vážnejšie duševné poruchy a závislosti akéhokoľvek druhu. Stres môže postihnúť každého, ale syndróm vyhorenia skôr tých, ktorí majú vysoké pracovné a osobné ciele. K najohrozenejším profesiám patrí lekár, psychológ, učiteľ, sociálni pracovníci, úradníci, policajti, právnici alebo pracovníci väzníc.

Stressed The Big Bang Theory GIF - Find & Share on GIPHY

Nie je to len o únave

Začína sa to tým, že nevládzete. Nechce sa vám vstať z postele, ísť do práce alebo na kávu s priateľmi. Chýba motivácia a nič vás už nedokáže nadchnúť. Ovládnu vás negatívne emócie ako cynizmus alebo frustrácia, ktorá sa prenáša na všetkých ľudí okolo. Svoju prácu vykonávate automaticky, neviete sa sústrediť, zabúdate. Pracovný výkon tak môže byť podstatne slabší a nebaví vás ani kontakt so svojimi kolegami. Nezaujímate sa o svoje zdravie. Doprajete si nezdravé jedlá, samý cukor, veľa kávy či cigariet, lebo vám je to jedno. Môžu sa pridružiť zdravotné problémy a pocit absolútnej nespokojnosti zo svojim životom.

Prečítajte si tiež:
Nechcete, aby vaše dieťa nosilo dioptrie? Pošlite ho na vzduch!
Syndróm vyhorenia zaradila WHO medzi duševné poruchy - prečo je nebezpečný?
Pixabay.com

Odcudzenie sa rodine

Syndróm vyhorenia je zodpovedný za únavu, nepríjemné a niekedy aj agresívne správanie. Aj keď to tak ľudia nemyslia, môžu svoje okolie raniť. Horšie je odcudzenie, ktoré môže nastať tiež. Nešťastný človek sa rád zdržiava osamote a nejaví záujem o spoločnosť. To má dopad nielen na jeho psychické zdravie, ale aj na vzťahy. Partnerská kríza je to posledné, čo potrebuje ku šťastiu.

 

Prečítajte si tiež:

Syndróm pracovného vyhorenia sa môže týkať aj vás! Ako sa ho zbaviť?

Zdroje: npz.sk  falckstarostlivost.sk  zena.sme.sk  kariera.sk eduworld.sk

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií