fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Trápia vás bezsenné noci? Vďaka týmto 8 tipom zaspíte ako batoľa

Máte tip? napíšte nám mailom

Celé noci sa v posteli prehadzujete bez zažmúrenia oka? Príčin môže byť niekoľko, od nepravidelného spánkového režimu, až po nadmerný stres. Tomuto stavu sa dá však veľmi ľahko pomôcť. Prinášame vám dnes 8 účinných tipov, ako zaspať skôr.

Doprajte si horúci kúpeľ

Pred spánkom si napustite vaňu teplou vodou a relaxujte. Takéto zahriatie a uvoľnenie celého tela patrí k najúčinnejším spôsobom, ako proces zaspávania urýchliť. Vo vani však neostávajte dlhšie ako 15-20 minút. Hodinový kúpeľ v horúcej vode môže výrazne oslabiť váš organizmus.

ako zaspať skôr
Zdroj: pexels.com

Na cvičenie len zľahka

Kľúčom k zdravému spánku je zdravý pohyb. Ak by ste si však mysleli, že správnou cestou je náročný fyzický tréning, ste na omyle. Intenzívnym cvičením sa totiž v našom tele uvoľňujú endorfíny a ďalšie látky, ktoré spôsobujú, že sme aktívnejší a čulejší. Pokiaľ chcete cvičiť, urobte tak aspoň 3 hodiny pred spaním. Tesne pred zaľahnutím do postele odporúčame zvoliť radšej ľahkú polhodinovú prechádzku.

Prečítajte si knihu

Večerné čítanie knihy uspí takmer každého. Vyhnite sa však akčnému sci-fi či hororom a siahnite radšej po oddychovej literatúre.

Prečítajte si tiež:
Modelové zasadnutie OSN prilákalo do Žiliny množstvo študentov z rôznych kútov sveta
ako zaspať skôr
Zdroj: pexels.com

Zdravo sa stravujte

Ukladanie sa do postele s preplneným bruchom proces zaspávania určite neurýchli. Veľké porcie a kalorické jedlá vás totiž nadopujú množstvom energie a aj keď sa po jedle cez deň cítite ospalí, ku kvalitnému nočnému spánku vám to určite nepomôže. Pokiaľ sa chcete vyhnúť bezsenným nociam, mali by ste sa zdravo stravovať počas celého dňa.

Pite menej kávy

Je všeobecne známe, že kofeín má na nás povzbudzujúce účinky. Preto určite nebude prekvapením, keď vám odporučíme nepiť kávu vo večerných hodinách. Pokojne si ju doprajte ráno a počas dňa. 4-6 hodín pred spaním sa však radšej hydratujte iným druhom tekutín.

… ak vám hneď napadol alkohol, sklameme vás. Hoci sa hovorí, že pomáha zaspať, opak je pravdou.

Popíjajte bylinkový čaj

Podobne ako kúpeľ, aj čaj vás dokáže účinne zahriať a upokojiť. Ideálnymi bylinkami, ktoré vám môžu pomôcť ku kvalitnému spánku, sú medovka, harmanček, mučenka či ľubovník.

čaj
Zdroj: pexels.com

Odložte počítač a mobil

Prezeráte si pred spaním Instagram a Facebook, alebo sledujete seriály? Snažte sa to obmedziť. Modré svetlo z monitorov totiž narúša hladinu melatonínu v tele, a to si potom myslí, že je deň. Tento fakt môže za to, že v noci neviete zaspať a ráno sa prebúdzate unavení. Rovnako tak vypnite ostatné zdroje svetla v miestnosti.

Prečítajte si tiež:
Sladké odhalenie: Koľko cukru obsahujú najobľúbenejšie slovenské cukrovinky?
mobil
Zdroj: pixabay.com

Vyvetrajte si izbu

Pred každým spánkom v spálni vyvetrajte. Okysličíte tým mozog a ten sa do ríše snov dostane rýchlejšie. Ráno potom vstanete čerství ako rybička.

Máte ďalšie tipy, ako zaspať skôr? Podeľte sa o ne s nami v komentároch!

Zdroj: www.zdravie.sk, vyspimesa.sk

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií