Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Nemôžete zaspať? Možno ste až príliš unavení

Sme zvyknutí pozorovať malé deti, ktoré nemôžu tak povediac „vypnúť“ a jednoducho sa uložiť do postele a zaspať. Lenže niektorí experti si myslia, že náš uponáhľaný životný štýl, kedy sme neustále v režime pohotovosti, môže spôsobovať rovnaké problémy aj dospelým. 

Nerina Ramlakhan, spánková psychologička, spomína na to, keď jej dcéra bola ešte malá a nedokázala zaspať, keď bola príliš unavená. „Je tu určitý zdravý stupeň únavy,“ povedala, lenže v momente, keď sa dcérka dostala za túto hranicu, mohla jednoducho fungovať ďalej na akýsi zdroj falošnej energie. Potom však nebola schopná zastaviť sa, keď mala ísť do postele.“

spánok
Zdroj: unsplash.com/Gregory Pappas

Kedysi sme boli schopní oddychovať

Je celkom ironické, že v tomto sofistikovanom, technologicky vyspelom a rýchlom svete vieme, čo je správne pri výchove detí, ale zlyhávame v starostlivosti o seba samých. Spánková expertka súhlasí, že nadmerná vyťaženosť je už pre nás prirodzená. Podľa nej ľudia v minulosti mali v sebe zabudovaný akýsi mechanizmus, ktorý zabezpečoval organizmu krátke prestávky počas dňa.

Dnes však niečo také postupne mizne z nášho života. Stali sme sa spoločnosťou bez oddychu. Je na nás kladených priveľa požiadavok, ktoré nás prenasledujú, ešte aj v noci, keď si ľahneme spať. Stratili sme prirodzené rituály a cviky, ktoré nám pomáhali odpočinúť si počas dňa. V minulosti, keď ste šli do supermarketu a čakali v rade, mohli ste snívať s otvorenými očami, trošku sa nudiť alebo obzerať po okolí. Dnes je ale tento čas využitý na prezeranie vecí v mobile, odpovedanie emailov atď.“

Možno si myslíte, že využívate svoj čas zmysluplnejšie, ale váš mozog to takto nevníma. Existuje totiž komplexná neurofyziológia, ktorá vyžaduje prestávky počas plnenia úloh a v sústredení. Pokiaľ je mozog neustále bombardovaný rôznymi informáciami, stáva sa preťažený. Podľa doktorky Ramlakhan je výsledkom akýsi núdzový režim prežitia.

Mozog očakáva, že sa má stať niečo zlé, zvýši tak hladinu adrenalínu a dožaduje sa sladkého občerstvenia, ktoré je rýchlym prísunom energie.

Príznaky

Pokiaľ idete v noci do postele a zistíte, že vaša myseľ si stále prehráva udalosti dňa, je možné, že to má na svedomí prílišná únava. Cez deň býva pre vás náročné sústrediť sa a často pre maličkosti prehliadať to, čo je dôležité, či už v práci, alebo osobnom živote.

Môžete byť náchylnejší k prechladnutiam, najmä ak sa konečne rozhodnete ísť na dovolenku. Ste podráždení a neraz siahate po maškrtách, aby ste mohli počas dňa doplniť energiu a normálne fungovať.

Vik Veer je otorinolaryngológ, ktorý sa špecializuje na spánkové apnoe (porucha dýchania pri spaní). Postupne sa však stal aj odborníkom na spánok, pretože veľa ľudí, ktorí prišli na konzultácie, trpelo práve nadmernou únavou. ,,Je to snaha o prežitie s menším množstvom spánku, než skutočne potrebujeme. Hovoríme tu o ľuďoch, ktorí sa ráno budia šálkou kávy a večer snažia uspávať alkoholom.“

Zdroj: pexels.com/Anete Lusina

Kto je vystavený riziku?

Veer uvádza, že ľudia približne vo veku 30 – 45 rokov sú najnáchylnejší. Často majú totiž na tanieri toho viac, než zvládnu, no aj napriek tomu majú pocit, že to musia dokázať. Je u nich menšia pravdepodobnosť ako u starších vekových skupín, že si urobia počas dňa prestávky. Majú vysoké očakávania v ich spoločenskom aj profesijnom živote, a tak po ťažkom pracovnom dni namiesto oddychu väčšinou zamiera do barov za priateľmi.

Ešte aj keď sa konečne uložia do postele, spomenú si na seriál, ktorý chceli pozerať, a tak si pustia najprv jednu sériu, potom druhú, a pred tým, než konečne zhasnú, ešte skontrolujú svoje správy a novinky na internete.

Zmeny potrieb

Klinická psychologička Dr. Anna Symonds povedala, že začíname prevracať Maslowovu hierarchiu potrieb. V roku 1943 americký psychológ vložil do pyramídy základné potreby, ako sú spánok, jedlo, voda a príbytok, celkom na spodok.

Až po uspokojení týchto základných potrieb môžu vznikať ďalšie. Potreby sebaaktualizácie, ako sú hľadanie šťastia a dosahovanie cieľov, umiestnil úplne navrch. V súčasnosti už ide skôr o obrátený trojuholník, a keďže existovať bez jedla a vody je ťažšie, rozhodli sme sa, že práve spánok je nahraditeľný. Lenže nie je.

Veľkým paradoxom ostáva, že svojím spôsobom sme spánkom doslova posadnutí. ,,Spíme v oveľa lepších podmienkach, máme o spánku viac informácií než kedykoľvek predtým. Máme lepšie periny, pohodlnejšie vankúše, takže to nie sú mechanizmy spánku, čo zlyháva. Je to našou neschopnosťou rozložiť si správne deň a tým, že nechápeme, aký je odpočinok dôležitý, a to nielen počas noci,“ vysvetľuje doktorka Ramlakhan.

Zdroj: pexels.com

Ako sa vyhnúť nadmernej únave?

Symonds hovorí, že sa musíme pozrieť na to, ako tento problém riešime u detí a rovnako pristupovať aj k sebe. ,,Veľmi dobre vieme, že by sme mali limitovať deťom čas strávený pri všetkých displejoch a obrazovkách, ale sami to nedodržiavame.“ Experti ďalej odporúčajú spánkovú hygienu, obmedzenie kofeínu v druhej polovici dňa a vytvoriť si relaxačnú rutinu pred spánkom.

Ramlakhan k tomu ešte odporúča piť viac vody, ísť do postele skôr aspoň 3-krát za týždeň, a to už okolo 21:30.

V konečnom dôsledku sme aj my ako malé deti v digitálnom svete. Nevieme určiť, kedy je toho už dosť a nedokážeme prejsť do režimu offline. Preto je dôležité naučiť sa oddychovať a vytvárať si zdravý vzťah s technológiami.

Zdroj: theguardian.com

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií