fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Vyrobte si doma antibakteriálny gél a mydlo: Potrvá to len 2 minúty

Brániť sa proti baktériám a vírusom by ste mali celoročne. Nikoho predsa nepoteší chrípka, kvôli ktorej musí preležať v posteli aj niekoľko dní. O to dôležitejšie je to v týchto dňoch, kedy sa medzi ľudí čoraz viac dostáva koronavírus. Obchodom sa zásoby antibakteriálnych gélov či mydiel neustále stenčujú a dodávatelia ich nestíhajú distribuovať. Nezúfajte, podobné antibakteriálne prípravky si môžete vyrobiť aj v pohodlí domova.

Máte tip? napíšte nám mailom

Vyrobiť si domáci antibakteriálny gél a mydlo vám už pravdepodobne napadlo, obzvlášť pri pohľade na prázdne regály v drogériách. Dobrou správou je, že existujú postupy, vďaka ktorým si antibakteriálny gél a mydlo môžete vyrobiť sami doma. S nákupom jednotlivých ingrediencií by nemal byť problém, niektoré z nich možno budete mať aj doma.

Video ako si vyrobiť doma antibakteriálny gél a mydlo:

Vyrobte si antibakteriálny gél

V skutočnosti existujú dva postupy výroby, tento však odporúča Svetová zdravotnícka organizácia. Výsledný produkt nemá príliš výraznú konzistenciu gélu, je skôr tekutejšia. Pokiaľ máte problémy so suchými rukami, môže sa stať, že gél podráždi vašu pokožku. Nezabudnite preto na vhodné krémovanie.

Ingrediencie na výrobu antibakteriálneho gélu:

 • 1 šálka 99-percentného izopropylalkoholu
 • 1 polievková lyžica 3-percentného peroxidu vodíka
 • 1 čajová lyžička 98-percentného glycerínu
 • 85 mililitrov destilovanej alebo prevretej studenej vody

Postup na výrobu antibakteriálneho gélu:

 1. Nalejte alkohol do stredne veľkej nádoby s odlievacou hubicou. Percentá na izopropylalkohole sa vzťahujú ku koncentrácii alkoholu. Pokiaľ zvolíte 99-percentnú variantu, pracujete s čistým alkoholom, zatiaľ čo 70-percnentá verzia má v sebe dve tretiny alkoholu a jednu tretinu vody.
 2. Pridajte peroxid vodíka.
 3. Pridajte glycerín a premiešajte. Táto zložka je hustejšia než alkohol a peroxid vodíka, preto to musíte poriadne zmiešať. Použite buď čistú lyžicu, alebo ak máte k nádobe veko, zatvorte ju a poriadne pretrepte.
 4. Zmerajte objem a prilejte destilovanú alebo prevretú vodu až doplna. Zmes premiešajte.
 5. Fľašky či nádobky, do ktorých chcete naliať výsledky produkt, najprv vydezinfikujte. Nastriekajte do nich zvyšný alkohol a nechajte ich postáť, dokým sa alkohol neodparí. Následne do nich nalejte hotový antibakteriálny gél.
 6. Nezabudnite fľaštičky označiť, aby nedošlo k nehode.
Prečítajte si tiež:
Schudnem aj bez cvičenia? Odpovedáme na otázku, ktorú si často kladiete
Ingrediencie na výrobu antibakteriálneho prípravku
Ingrediencie na výrobu antibakteriálneho prípravku, zdroj: popsci.com/Sandra Gutierrez G.

Pokiaľ chcete zvoliť jemnejšiu verziu, použite tento recept s aloe vera:

Ingrediencie na výrobu antibakteriálneho prípravku s aloe vera:

 • 1 šálka 91-percentného izopropylalkoholu
 • polovica šálky aloe vera gélu
 • 15 kvapiek čajovníkového oleja (alebo iného esenciálneho oleja)

Postup na výrobu antibakteriálneho prípravku s aloe vera:

 1. Nalejte alkohol do vami zvolenej nádoby.
 2. Pridajte aloe vera. Majte však na pamäti, že prírodné aloe vera je hustejšie než to kúpené. To ovplyvní finálny produkt. Ak použijete prírodnú variantu, váš gél bude lepkavejší a budete ho musieť dlhšie rozotierať po rukách.
 3. Pridajte esenciálne oleje. Čajovníkový olej je prirodzene antibakteriálny, no pokiaľ vám nevonia, použite akýkoľvek iný.
 4. Poriadne premiešajte. Najlepšie urobíte, ak na to použijete metličku a ručne všetko doslova vyšľaháte.
 5. Aj v tomto prípade musíte vydezinfikovať fľaštičky, do ktorých chcete naliať výsledný produkt a nezabudnite si ich označiť.
antibakteriálny gél
antibakteriálny gél, zdroj: istockphoto

Vyrobte si antibakteriálne mydlo

Pokiaľ sa vám zdá, že vyrobiť antibakteriálny gél je príliš náročné, vyskúšajte tekuté mydlo. Budete potrebovať menej ingrediencií a aj postup je jednoduchší. V drogérii by ste sa mali poobzerať po kastílskom mydle, ktoré je pri výrobe tohto prípravku viac ako dôležité. Je na báze rastlinného oleja a poslúži ako základ pri tvorbe mydla.

Prečítajte si tiež:
Diagnóza: Mužský soplík! Vedci ozrejmili, prečo muži znášajú choroby horšie

Ingrediencie na antibakteriálne mydlo:

 • destilovaná alebo prevretá studená voda (podľa veľkosti mydlového dávkovača)
 • kastílske mydlo (podľa veľkosti mydlového dávkovača)
 • polovica polievkovej lyžice hroznového oleja
 • esenciálny olej podľa vášho výberu

Postup na výrobu antibakteriálneho mydla:

 1. Najprv si zvoľte mydlový dávkovač, do ktorého chcete urobiť antibakteriálne mydlo. Do troch štvrtín ho naplňte destilovanou alebo prevretou, vychladnutou vodou.
 2. Zvyšnú jednu štvrtinu doplňte kastílskym mydlom.
 3. Primiešajte hroznový olej. Aj keď nejde o antibakteriálny prípravok, hroznový olej obsahuje veľa vitamínu C a antioxidantov.
 4. Pridajte esenciálne oleje podľa vášho gusta. Najlepším voľbou je mäta prieporná, medovka alebo koriandrový olej, pretože majú najsilenejšie antibakteriálne vlastnosti. Na jednu šálku vody použijete 20 kvapiek oleja.
Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj POPSCI Our Everyday Life

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií