Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Veľká Británia sa pridá k 20 krajinám EÚ, ktoré sa postavili proti využívaniu zvierat v cirkusoch. Za bolo až 94,5 % verejnosti

Ako malí sme ich zbožňovali, dnes by sme ich najradšej zrušili. Cirkusy už dávno nie sú o zábave.

Zhodnú sa na tom nielen aktivisti, ktorí v tejto oblasti robia neustále kroky – štrajkujú, píšu petície, vyrábajú transparenty a búria sa aj priamo pred cirkusovými stanmi. Presne tak, ako to bolo už dávnejšie v Humennom.

To, na čo sa pozeráme s otvorenými ústami a čomu tak benevolentne tlieskame, si vyžaduje tvrdý výcvik, nadmernú disciplínu a tréningy niekoľkokrát za deň. Práve pri nich často dochádza k používaniu nehumánnych praktík v podobe bičíkov, ohňa či nebezpečných prekážok. To všetko zvieratám nielenže spôsobuje zranenia, ale aj psychické problémy – strach a nedôveru voči ľuďom.

Veľká Británia už cirkusy viac podporovať nebude

K 20 krajinám EÚ, ktoré sa postavili proti využívaniu zvierat v cirkusoch prostredníctvom návrhu o ich úplnom zákaze, sa aktuálne pripojila i Veľká Británia. A to aj napriek tomu, že cirkusy boli v tejto krajine veľmi populárne, najmä pre deti. Tie v nich mohli vidieť také zvieratá, ktoré doposiaľ obdivovali iba v knižkách. Bol to pre nich neopísateľný zážitok. Keby však vedeli, čo sa v skutočnosti deje za hrubou červenou oponou, určite by sa nesmiali. 

Aj takáto je realita.

https://www.instagram.com/p/BtHCbpCnTXz/

Aktivisti z tejto oblasti tvrdia, že bolo načase. Keď sa vystúpenie skončí, zvieratá putujú späť do (často) tesných klietok, v ktorých im odopierajú akýkoľvek kontakt s prírodou a okolím, píše sa na portáli upsocl.com. Nehovoriac o ich prirodzenej pudovosti, ktorá je im týmto zamedzená. Hoci mnohí z tejto lacnej zábavy profitujú, Veľká Británia sa dala na stranu slobody.

Anglický tajomník životného prostredia Michael Gove vystúpil s návrhom zákona o zákaze používania voľne žijúcich zvierat v cirkusoch. „Cirkusy nie sú v 21. storočí vhodným miestom pre voľne žijúce zvieratá. Teším sa, že tento právny predpis to skončí. Sme hrdí na to, že sa pripojíme k ostatným krajinám, ktoré sú za slobodu zvierat. Môžem spomenúť aj zákaz predaja slonoviny v krajine a posilnenie ochrany hospodárskych zvierat,”  povedal.

Tento zákaz podľa independent.co.uk schválilo až 94,5 % verejnosti. Návrh nadobudne účinnosť v januári 2020. Vyzerá to tak, že slony, tigre a levy budeme vidieť už iba v zoologických záhradách.

https://www.instagram.com/p/BxIPwUTFUev/

Nemecko môže ísť príkladom

Inšpiráciou, že sa to dá aj inak, môže byť cirkus Roncalli v Nemecku. Ten síce s cirkusovými predstaveniami neprestal, no vymyslel alternatívu. Hologramy, ktoré z cirkusového predstavenia robia digitálnu show s neopakovateľným zážitkom. Zvieratá sú v rovnakej podobe ako tie živé, robia rovnaké artistické kúsky (a možno aj lepšie), za ktoré si vyslúžia všade, kam sa cirkus ukáže, poriadny potlesk.

Jediné, čo s tými živými nemajú spoločné, je tvrdý výcvik a život v zajatí. Nepýtajú ani jesť, takže na frázu „navštívte náš cirkus, výťažok z vašej vstupenky pôjde na kvalitnú stravu pre zvieratá,”  zabudnite. Pracovníci sa ani nemusia stresovať, že by niekto na nich zavolal políciu alebo iný orgán, ktorý háji dôstojnosť zvierat. Viac o tomto cirkuse a zákonoch, ktoré už v tejto oblasti na Slovensku schválili, sa dočítate v našom nedávno publikovanom článku.

Zdroj: upsocl.com, independent.co.uk, instagram.com/weregreen, peta.org, instagram.com/zooanimals

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií