Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

5 praktických rád, ako zatočiť s herpesom raz a navždy – Pomôže cesnak aj droždie

Vstali ste ráno s herpesom na perách? Bežné herpesy, ktoré sa vyhodia iba v určitom ročnom období, si nevyžadujú návštevu odborníka. Trápia vás však pravidelne? Vieme, čo ich spôsobuje a ako s nimi bojovať.

Herpes dvakrát do mesiaca poukazuje na problém s imunitou. „Ak máme oslabenú imunitu, dochádza k aktivácii vírusu, ktorý sa dostáva z nervových ganglií do kože, kde opäť vyvoláva prejavy ochorenia. Najčastejšími spúšťačmi herpesu sú rôzne záťažové vplyvy – nadmerné slnenie, infekčné ochorenia s horúčkami, stres, psychická alebo fyzická záťaž, menštruácia, oslabenie imunity u chronicky chorých pacientov,” tvrdí imunoalergologička z polikliniky ProCare Central MUDr. Dária Buchvaldová.

Ošetrenie spočíva vo vysušovaní oparu liehovými roztokmi s následným potieraním virostatickým krémom. Pri ťažšom priebehu ochorenia je vhodná virostatická liečba vo forme tabletiek alebo injekcií.

Zdroj: pixabay.com

Hygiena nadovšetko

Pri opare platia tie isté pravidlá ako pri akné. Nech vám je herpes na perách akokoľvek nepríjemný, nikdy si ho nechytajte, nestláčajte, ani sa ho nepokúšajte prepichnúť ihlou. Hrozí totiž, že si zanesiete druhotnú bakteriálnu infekciu. Herpes sa za normálnych okolností zvykne stratiť približne do 10 dní. 

Liečba herpesu je rôzna, na škodu nie sú ani babské rady. Tie napríklad odporúčajú siahnuť po kocke ľadu, ktorá ho zmenší a uľaví od bolesti. Pridať môžete tymián, ktorý 5 minút povaríte a necháte stáť 15 minút. Odvar sceďte, nalejte do formičky na ľad a zmrazte. Ak vás herpesy trápia často, pripravte si tymiánové kocky do zásoby a siahnite po nich už pri prvých náznakoch. Kocku ľadu si na pere podržte, kým sa nerozpustí.

Cesnak

Považuje sa za prírodné antibiotikum a môžete ho buď zjesť, alebo si ním viackrát za deň potierať vonkajšiu ranku. Ideálne je však oba spôsoby kombinovať, vďaka čomu dosiahnete oveľa lepší účinok.

Zdroj: pexels.com

Cesnak teda používajte zvnútra i zvonka, a to už vtedy, keď začnete pociťovať prvé príznaky – pnutie či pálenie. Ak sa vám prieči zjesť strúčik cesnaku, urobte si nátierku, dajte si ho na hrianky alebo si rovno uvarte cesnačku. Vyskúšať môžete aj cibuľu, ktorá v boji s herpesom pomáha rovnako rýchlo a účinne.

B-komplex a droždie

Pri vzniku herpesu sa odporúča doplniť telu vitamín B, často práve formou tabliet B-komplexu. Ak ich však nemáte poruke, pomoc môžete nájsť aj v chladničke. Veľmi dobrým zdrojom potrebného vitamínu B je totiž droždie. Rovnako ako v prípade cesnaku ho prikladajte priamo na herpes a zároveň konzumujte.

Zdroj: pixabay.com

Céčko

Rýchly prísun vitamínu C je tiež jeden z veľmi účinných spôsobov, ako bojovať s herpesom. Céčko zlepšuje imunitný systém a je úplne jedno, či po ňom siahnete v tabletách, alebo ovocí. Nehľadajte ho iba v citrusoch, obsahuje ho i paprika, šípky, čierne ríbezle, brokolica, ružičkový kel či kapusta.

Zdroj: pixabay.com

Zinok

Len čo pocítite počiatočné prejavy v podobe mravčenia, zabráňte vzniku herpesu vodnými roztokmi zinku. Ióny zinku narúšajú proces šírenia vírusu a vy mu tak môžete pohodlne predísť. V boji s herpesom rovnako pomáha aj selén. Nezabúdajte na správny jedálniček – vajíčka, ryby, plody mora, špenát či syry vás dokážu ochrániť pred vznikom herpesu aj vtedy, keď je pred vami akákoľvek stresová udalosť.

Zdroj: pexels.com

Ak k tomu pridáte i primeranú fyzickú aktivitu a dostatok spánku, podporíte imunitný systém a zabránite jeho oslabeniu.

Medovka lekárska

Obklady z byliniek zmierňujú pálenie a tvorbu pľuzgierikov. Obľúbený je napríklad harmanček, ktorý ranu zároveň dezinfikuje. Účinná je aj medovka lekárska, z ktorej si pripravte silný odvar, ktorý sa prikladá priamo na opar. Potierať si ho môžete aj olejom z tekvicových semienok alebo olivovým olejom, ktorý ho zbaví baktérií.

Zdroj: pixabay.com

Vyskúšať môžete aj červené víno. Na boj s herpesom je ako stvorené!

Zdroj: rodinka.sk, najmama.aktuality.sk, mojalekaren.sk, procare.sk

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií