fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Horory podľa skutočnosti: Nepozerajte ich osamote! (II.diel)

Máte tip? napíšte nám mailom

Horory boli a vždy budú, obľúbeným žánrom. Desivé ľudské príbehy a nadprirodzené javy sú o to hrôzostrašnejšie, ak sa zakladajú na skutočných udalostiach alebo sú nimi inšpirované. Takéto horory sme vám už raz priniesli. Prvý diel si môžete opäť prezrieť po prekliku TU. Teraz sme však pripravili ďalšie mrazivé a temné pokračovanie. Poznáte aj tieto horory podľa skutočnosti?

Prečítajte si tiež:

Zima už môže prísť: TOTO sú najočakávanejšie seriály, ktoré vás dostanú (1.diel)

Osvietenie/The Shining (1985)

Režisér: Stanley Kubrick

Dĺžka: 119 minút

Legendárna psychologická snímka od kráľa hororu Stephena Kinga a režiséra Stanleyho Kubricka, je priam desivou lahôdkou. Ak ste film nevideli, nenechajte sa odradiť tým, že patrí medzi staršie filmy (1980). Na jeho kvalite to vôbec neuberá!

Pripravte sa na diabolskú jazdu! Hororový punc výdatne zvýrazňuje sám Jack Nicholson, ktorý si vo filme zahral. Nie je to však len one-man-show, čo sa divákovi ponúka. Psychologický labyrint vás zavedie zhusteným dejom a premyslenými scénami, pri ktorých budete možno aj zatvárať oči.

Hororové dielo bolo inšpirované skutočnými udalosťami. Jeho kvalitné spracovanie potvrdili mnohé hodnotiace webové portály. Česko-slovenská filmová databáza ho vyhodnotila na 88 percent.

Dej: Spisovateľ Jack Torrance sa rozhliada po pokojnom mieste, kde by mohol stvoriť svoje nové románové dielo. Voľba padne na hotel v odľahlom horskom prostredí, ktorý potrebuje správcu. Počas rozhovoru s potencionálnym zamestnávateľom, sa okrem iného dozvie hrôzostrašný príbeh. Podľa tejto historky mal predchádzajúci správca v hoteli od samoty zošalieť a zabiť svoju ženu a dve deti. Napriek tomu, sa tam spisovateľova rodina podľa plánu ubytuje. Onedlho sa však starý príbeh začína opäť zlovestne napĺňať.

Hororová klasika bola inšpirovaná udalosťami, ktoré sa stali v hoteli Colorado´s Stanley (Stanley Hotel).  A navštívil ho aj sám kráľ hororov. Hotel dodnes víta svojich hostí.

„Film bol inšpirovaný pobytom románopisca Stephena Kinga práve v tomto hoteli. Údajne sa jeho batožina sama záhadne vybalila, keď na chvíľku odišiel z izby. Straší tu vraj celá škála duchov vrátane staviteľa a majiteľa hotela F. O. Stanleyho. Hostia počuli hrajúce sa deti uprostred noci a pravidelne tu vraj vídajú ženu, ktorá kedysi zamrzla v pivnici hotela,“ informuje o tom webový portál Pravda.

Prečítajte si tiež:

Diváci opúšťajú kinosály: Film Joker so svojou brutalitou nie je pre každého

V moci diabla/ The Exorcism of Emily Rose

Režisér: Scott Derrickson

Prečítajte si tiež:
Slováci nakrútili unikátny dokument o alternatívnej scéne. Ostrov hudby ukazuje to najlepšie, čo doma máme

Dĺžka: 113 minút

Horory podľa skutočnosti dokážu byť veľmi desivé. Takouto hrôzostrašnou snímkou je aj film s názvom V moci diabla.

Dej: Katolícka cirkev sa rozhodla vyhlásiť a oficiálne potvrdiť, že 19-ročná študentka prvého ročníka vysokej školy je posadnutá zlým duchom. Príbeh filmu V moci diabla sa odvíja na dramatickom súdnom pojednávaní s farárom odsúdeným za nedbanlivosť, ktorá zapríčinila smrť mladej, údajne posadnutej, dievčiny. Informuje o tom webový portál Kinema na svojom webe.

Filmový úvod je sám o sebe znepokojivý. Počuť útržky zo zachovaných nahrávok skutočnej študentky Emily Rose počas vykonávania reálneho exorcizmu. Emily bola podľa exorcistov posadnutá diablom.

Počas rituálu rozprávala cudzími jazykmi a neznámymi hlasmi. Exorcisti v nej našli niekoľko démonov. Dostali mená ako Kain, Judáš, Nero, Lucifer, Hitler a neznámy démon.

Kliatba z temnôt/The Possession (2012)

Režisér: Ole Bornedal

Dĺžka: 88 minút

Aj neživé veci dokážu byť zlovestne desivé. Toto je príbeh o záhadnej skrinke, ktorú si kúpilo na blšom trhu malé dievča. Nevinný predmet však v sebe ukrýva démona, ktorý trpezlivo vyčkáva na svojho hostiteľa.

„Kliatba z temnôt sa zakladá na skutočnom príbehu o tom, ako sa rodina musela zomknúť, aby mohla čeliť sile nevysloviteľného zla,“ prezrádza Filmová databáze (FDb).

Dej: Mladá majiteľka (Em) sa stáva na starodávnej krabičke doslovne závislá. Berie ju všade so sebou a rodina začína tušiť, že je niečo zle! Správanie dievčatka je stále desivejšie. Manželia Clyde a Stephanie Brenekovi zistia, že dcéra vypustila démona. Démona, čo čakal úpenlivo v skrinke na svoju obeť.

Prečítajte si tiež:

Najlepšie horory roka 2019: TOTO je 6 z nich, ktoré vám naženú poriadny strach! (1.diel)

Americký zločin/An American Crime (2007)

Režisér: Tommy O’Haver

Prečítajte si tiež:
Mali ste v detstve radi Macka Pú? Teraz prichádza v hranom filme, ktorý chytá za srdce. Pozrite si trailer

Dĺžka: 92 minút

Niekedy sám život, konkrétne ľudia v ňom, dokážu vytvoriť priam hororové chvíle. Niečo tak ohavné zachytáva skutočný film s názvom Americký zločin. Zaradili sme ho medzi horory pre svoju čiernu a desivú atmosféru.

„Toto je najodpornejší zločin v histórii štátu Indiana.”  Vyhlásil na súde žalobca. Dej je skutočne mrazivo desivý. Rozpráva príbeh o tom, ako môže ohavnosť rásť natoľko, až prerastie do smrti v domácom prostredí.

Toto je skutočný mrazivý príbeh o krutosti, sadizme a strachu. Film vo vás zanechá minimálne nepríjemný pocit.

Americký zločin je vôbec prvým prípadom týraného dieťaťa, ktorý sa v takomto rozsahu dostal na americkú verejnosť. Hrôzostrašné krutosti sa odohrali pomerne nedávno. Písal sa rok 1965.

3:15 zomrieš!/Horor v Amityville (2005)

Režisér: Andrew Douglas

Dĺžka: 90minút

Vedeli ste, že tento horor bol natočený podľa skutočných udalostí? „Tvorcovia filmového hororu 3:15 zomrieš ešte pred uvedením do kín tvrdili, že príbeh sa odohral podľa skutočnej udalosti. Drvivá väčšina priaznivcov však tomuto tvrdeniu nedôverovala. Ako sa však ukázalo neskôr, filmári naozaj hovorili pravdu. Príbeh z filmu 3:15 zomrieš sa skutočne odohral. Podľa svedkov, ktorí desivé udalosti zažili na vlastnej koži, je realita ešte desivejšia ako ponúkli filmári v horore,“  informuje o tom Magazin.centrum na svojom webe.

Dej: Film zachytáva mladú rodinu, ktorá sa presťahovala do nového domu. Manželov zlákala vidina veľmi nízkej ceny tamojšej nehnuteľnosti. Predchádzajúci majiteľ zomrel v dome strašnou smrťou. Rodina však o ničom nevie. V dome sa však začnú diať mrazivé scény.

V skutočnosti syn Ronaldo DeFeo popravil celú svoju rodinu. V novom domove našli smrť jeho bratia, sestry a nezastavil ho ani otec a matka. Dodnes ostáva tento krvavý príbeh tajomný. Ronaldo DeFeo bol odsúdený na 150 rokov väzenia.

Pozriete si občas horory podľa skutočnosti? Ktorý vás najviac vydesil?

 

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií