Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Kosher soľ je nezdravá: Pozrite sa na tieto zdravšie alternatívy

Čoraz viac kuchárov používa vysoko spracovanú soľ, ktorá ale nie je zdravá. Kým kedysi vládla Kosher soľ, dnes obchody ponúkajú veľa ďalších, kvalitnejších, prírodnejších a zdravších alternatív. Dôležité je vedieť, ktoré z druhov sú skutočne najmenej spracované, a teda najlepšie.

„Kosher soľ raz umrie,“ podotkol majiteľ obchodu s potravinami pre labužníkov v New Yorku, Mark Bitterman. V oblasti výroby soli podniká už od roku 2006, keď založil firmu The Meadow. Táto firma vyrába a produkuje takmer 120 druhov soli. Roky praxe Bittermana naučili, že časy sa menia. Kým na začiatku 20. storočia ľudia vyhľadávali predovšetkým spracovanú soľ, dnes je to presne naopak.

Paradox „zdravých“ alternatív

Bitterman si uvedomuje, že kuchári vo všeobecnosti viac používajú spracované, a teda lacnejšie soli, čo považuje za jeden obrovský paradox. „Na stole majú ingrediencie priamo z farmy. No ochutia ich chemickou soľou vyrobenou z továrenskej soli,“ vysvetlil Bitterman. Jediným riešením je podľa neho naučiť ľudí, ktorá soľ skutočne patrí do kategórie „nespracovaná“ a ktorá zase do kategórie „spracovaná“.

1. Kosher soľ (najspracovanejšia)

Napriek tomu, že ide o najrozšírenejší typ soli, Kosher soľ je jedna z najspracovanejších. Je plná protispekavých látok, no bez jódu. To je ironické, pretože práve jód je pre ľudské zdravie nevyhnutný. Okrem toho sa Kosher soľ vyrába primárne pre nepotravinársky priemysel. „Iba malý zlomok soli, ktorý sa na svete vyrobí, sa predáva na konzumáciu,“ uviedol Bitterman. Najväčším spotrebiteľom je farmaceutický a chemický priemysel.

Masovo vyrábaný a vysoko rafinovaný produkt nemá prirodzene sa vyskytujúci chlorid sodný, chlorid horečnatý, chlorid draselný a ďalšie dôležité minerály, ktoré by mala soľ obsahovať. Bitterman preto radí, aby ste sa pri kupovaní Kosher soli zamysleli. Svojmu telu totiž nedáte nijaké dôležité živiny.

Kosher soľ je nezdravá: Pozrite sa na tieto zdravšie alternatívy
zdroj: huffpost.com

2. Jódová stolová soľ

Hlavným rozdielom medzi Kosher soľou a jódovanou bežnou soľou je textúra. Kým Kosher soľ je vločkovitá, stolová soľ je kryštalická. „Ak sa pokúsite prstami stlačiť jódovú soľ, rozpustí sa vám na prstoch. Preto ju kuchári nepoužívajú,“ vysvetlil Bitterman. Napriek tomu, že stolová soľ je tiež silne spracovaná, môže sa pochváliť zmenou chemikálií, ktoré z nej robia zdravšiu alternatívu, než  je Kosher soľ.

3. Morská soľ

Podobne ako prvé dva typy, aj morská soľ sa vyrába pomocou slnečnej energie. Výhodou morskej soli je, že pri jej výrobe sa nepoužíva nijaký zemný plyn ani fosílne palivo, ako je to v prípade vyššie uvedených typov. „Výsledkom výroby morskej soli je veľmi čistý chlorid sodný,“ poznamenal Bitterman.

4. Maldonská morská soľ

Bitterman trvá na obrovskom rozdiele medzi maldonskou morskou soľou a predchádzajúcimi tromi druhmi. Práve táto soľ ponúka skutočne čistú a neporušenú chuť. Ak sa ju rozhodnete použiť, buďte opatrní. „Maldonskú morskú soľ by ste pravd

Kosher soľ je nezdravá: Pozrite sa na tieto zdravšie alternatívy
zdroj: zdroj: al-naturale.it

epodobne nechceli použiť pri varení cestovín,“ uviedol Bitterman. Kryštály soli sú totiž veľmi krehké a vo vode sa rýchlo rozpustia. Najlepšie urobíte, ak ju použijete len na dochutenie jedál.

5. Ružová himalájska soľ

Vtipným faktom je, že himalájska soľ v skutočnosti nepochádza z Himalájí. „Pochádza z provincie Pandžáb v Pakistane, asi 100 kilometrov južne od Himalájí,“ prezradil Bitterman. Prírodná a nerafinovaná soľ sa ťaží z hory dynamitom alebo procesom, pri ktorom sa využívajú tradičné techniky rezania.

Je nerafinovaná a po jej vyťažení sa do nej nepridávajú nijaké ďalšie látky. „Dôvod, prečo som ju nedal na prvú priečku, je ten, že kryštály drvia stroje,“ uviedol Bitterman. Pokiaľ by sa predávala v celku, dala by sa konzumovať iba veľmi ťažko.

6. Fleur de Sel (najmenej spracovaná)

To, čo robí z Fleur de Sel, najmenej spracovanej soli na svete, skutočný skvost, je práve ťažba. „Fleur de Sal sa vyrába tak, že z oceánu sa odoberie morská voda, preleje sa do veľkého otvoreného rybníka a tam sa nechá usadiť,“ povedal Bitterman. Tento proces je to všetkých spomenutých najprirodzenejší a do veľkej miery využíva slnečnú energiu.

Kosher soľ je nezdravá: Pozrite sa na tieto zdravšie alternatívy
zdroj: zdroj: iStock
Zdroj prozdraveziti
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií