fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Biele, červené či ružové: Viete, ktoré slovenské vína sú najlepšie? TOTO je našich 5 favoritov

Máte tip? napíšte nám mailom

Hektáre vinohradníckych oblastí v sebe ukrývajú poklady, o ktorých ste možno ani netušili. Prevedieme vás naprieč slovenskými vinicami, pričom vám predstavíme našich vinárov a tie najlepšie slovenské vína široko-ďaleko. Nech sa páči.

Máte radi biele či červené? Alebo skôr kompromis, ružové? Suché, polosuché alebo ste viac na sladké? Nebojte sa, pre každého sa niečo nájde. Toto sú top vína zo Slovenska.

Karpatská Perla

Ide o rodinnú vinársku a vinohradnícku firmu Ladislava Šeba a jeho manželky Margity, obhospodarujú takmer 50 ha viníc v Malokarpatskej vinohradníckej oblasti. Karpatská Perla vyrobila aj jedno z prvých ľadových vín na Slovensku v roku 2002. Zároveň progresívne prichádza s uvádzaním názvov vinohradov na hlavnú etiketu. „Perla“ je bezpečným ostrovom s vínami, ktoré majú štýl. Je to jedna z najúspešnejších vinárskych značiek v histórii Slovenska. Od založenia pivnice v roku 1991 sa im podarilo až dvakrát získať titul Najlepšie vinárstvo roka na Slovensku!

Z kolekcie Šebových vín upúta cuvée 4 Živly v bielej i červenej podobe, unikátne prírodné sladké vína, ale aj osviežujúca hroznová šťava Bobulo – bez alkoholu, potešia sa teda aj deti či šoféri. Tí náročnejší môžu vyskúšať ľadové ružové víno Zwiegeltrebe. Jeho príjemná sladká chuť vám pripomenie jahodový kompót s badiánom a škoricou.

najlepšie slovenské vína
Zdroj: facebook.com/KARPATSKÁ PERLA

Ostrožovič

Presuňme sa na východ Slovenska. V roku 1990 vzniklo v regióne Tokaj jedno malé vinárstvo manželov Ostrožovičových. Jaro a jeho manželka Jarka, ktorí spolu študovali vinárstvo na vysokej škole v Lednici na Morave, sa rozhodli produkovať to najlepšie, čo im dá oblasť Tokaj. Postupom času sa tejto malej firme začalo dariť a z roka na rok to išlo ako po masle.

Boli prví, ktorí v histórii Slovenska vyrobili 5-putňový Tokajský výber čisto len z odrody Muškát žltý a toto víno sa následne zaradilo v roku 1995 medzi TOP 1000 vín sveta. Someliér, ktorý vinárstvo Ostrožovič navštívil, povedal, že „v ich prezentačnej pivnici je azda viac medailí a diplomov ako hviezd na nebi.” 

Odporúčame 6-putňový Tokajský výber, ktorý predstavuje to najvzácnejšie, čo nám tokajský región môže poskytnúť.

https://www.instagram.com/p/B1qXxloIFDr/?utm_source=ig_web_button_share_sheet

Pavelka & Syn

Jeden z najostrieľanejších a zároveň najslávnejších vinárov našej krajiny, pán Milan Pavelka so synom Michalom. Sídlom rodinnej firmy je Pezinok, a čo je dôležitejšie, samotné vinohrady, z ktorých pochádza hrozno na ich vína, sú len v Pezinku! Skrátka keď chcete ochutnať vína s dušou Pezinka, tak tie od Pavelku nesmiete vynechať. 

Zdroj: facebook.com/Pavelka Víno

Stojí za zmienku, že v roku 2000 Milan Pavelka experimentálne vyrobil víno, ktoré sa skladalo z troch modrých odrôd a navzdory svojmu okoliu ho dal aj do viac ako ročného pobytu v barikovom sude. Výsledok bol neskutočný a na slovenské pomery vzniklo veľmi robustné a zároveň lahodné víno Paves. Paves bol prvý svojho druhu na slovenskej vinárskej scéne a dodnes je považované za jedno z najlepších červených vín v našej krajine. 

Preto odporúčame práve Paves, vínko sýtofialovej farby s ovocnou vôňou a ovocno-korenistou chuťou s jemným dotykom vanilky.

najlepšie slovenské vína
Zdroj: facebook.com/Pavelka Víno

 

Žitavské vinice

Žitavské vinice sú maličké vinárstvo z Úľan nad Žitavou v Nitrianskej vinohradníckej oblasti, za ktorým stoja dvaja nadšení producenti dobrého vína Jozef Teplan a Tomáš Strelinger

Ak vám priamo neotvoria bránu, asi ich vinárstvo v Úľanoch ani nenájdete. A keď už vojdete do nízkeho 100-ročného vidieckeho domčeka s hrubými bielymi múrmi, stále sa obzeráte, či to vinárstvo neukryli niekam do pivnice. Všetko je tu maličké a minimalistické.

Zdroj: facebook.com/Žitavské vinice

Celkovo sa ich výroba zameriava na viac tradičný spôsob, no využívajúc aj moderné technológie. O ich kvalite a úspechu dokazuje aj množstvo zlatých medailí a iných ocenení z Paríža, Bruselu, Štrasburgu, Izraela, zo Španielska či Viedne. Získali titul Šampión Československej vinárskej ligy, Najlepší slovenský producent a dostali aj tri hviezdičky na AWC vo Viedni, čím sa zaradili do elitného klubu medzi 30 najlepších vinárstiev sveta! Toto ocenenie nemá okrem nich na Slovensku ani v okolitých štátoch okrem Rakúska ani jedno vinárstvo.

Odporúčame biele sladké vínko Hetera 30 s intenzívnou vôňou s nádychom sušeného ovocia a byliniek. Jeho chuť je plná, príjemne sladká, v dochuti je cítiť horský med. Hodí sa aj ku koláčom.

najlepšie slovenské vína
Zdroj: facebook.com/Žitavské vinice

Château Belá

Dalo by sa povedať, že Belá je Miro Petrech a naopak. Ešte pred dvoma desiatkami rokov takmer nikto nepočul o rizlingoch, veltlínoch či pinote z Belej. Dnes patria k najznámejším z našej krajiny, takže pri téme “najlepšie slovenské vína” Belú nemôžeme opomenúť.

Od začiatku výroby vína v tejto pivnici sa hlavný technológ a duša celého vinárstva Château Belá pán Miroslav Petrech zameral hlavne na jednu “kráľovskú” odrodu, a to Rizling rýnsky. Dá sa povedať že viac ako dve tretiny výroby tvoria hlavne biele vína a práve rizling je hlavnou zložkou vinárstva.

Zdroj: facebook.com/Wineplanet.sk

Keď v roku 2002 v poprednom americkom časopise WineSpectator vyberali najlepšie vína sveta za aktuálny rok, veľkou senzáciou sa stalo hodnotenie Chateau Bela Riesling bobuľový výber 2001. Získal 92 bodov a očaril aj známeho vínneho kritika Roberta Parkera Jr. Od tohto roku sa stalo víno z Belej jedným z najvyhľadávanejších v strednej Európe a dnes ho môžete nájsť v každej svetovej metropole ako New York, Tokio, Londýn, Paríž či vo Viedni.  

Odporúčame Veltlínske zelené s vôňou maslovej hrušky, doplnenou tónmi horkej mandle a zeleného korenia. Chuť je stredne plná, svieža, medovo-korenistá.

najlepšie slovenské vína
Zdroj: facebook.com/Wineplanet.sk

Ak vás zaujímajú nielen najlepšie slovenské vína, ale aj naše vinárstva a ich príbehy, odporúčame tento blog. Mimochodom, o tom, prečo je dobré piť víno, sme písali prednedávnom.

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií