fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Nomofóbia je novodobá závislosť, ktorá nepostihuje len mladých

Máte tip? napíšte nám mailom

Smartfóny sú tu na to, aby nám uľahčili život. Pre mnohých sa ale stali neoddeliteľnou súčasťou života a nevedia sa bez nich pohnúť ani na krok. Nehrozí nomofóbia ako novodobá závislosť aj vám?

Novodobá závislosť, ktorá môže postihnúť každého

Možno ste už slovo nomofóbia počuli. Znie pomerne záhadne a nie každý vie, čo by si pod ním mal predstaviť. Pravdepodobne ostanete prekvapení, pretože táto novodobá závislosť predstavuje strach z toho, že ostanete bez svojho mobilu alebo iného zariadenia, napríklad bez tabletu. Táto skratka je z anglických slov no-mobile-phone-phobia. Nomofobik má priam chorobný strach z toho, že nebude mať signál, vybije sa mu batéria alebo si niekde zabudne telefón. Ak si teraz ťukáte do čela, čo za bláznovstvo to zasa je, čítajte ďalej.

Nomofóbia je novodobá závislosť, ktorá nepostihuje len mladých
pixabay.com,

Zbytočne komplikuje život

Novodobá závislosť na telefóne sa podobá svojimi príznakmi na hocijaké iné závislosti. Ak sú ľudia bez telefónu, prepadajú panike a depresii. Problém nastáva vo chvíli, kedy sa nedokážu sústrediť na svoju prácu alebo na štúdium. Pravidelne si kontrolujú telefón, aby videli, aké notifikácie pribúdajú a aby sa uistili, že s telefónom je všetko v poriadku. Podľa rôznych výskumov sa ukazuje, že nomofóbia sa objavuje najmä medzi stredoškolskými a vysokoškolskými študentmi. Telefóny aj tablety dnes dostávajú čoraz mladšie deti a hoci rodičia dúfajú, že im pomôžu v štúdiu, nie vždy to tak je. Bolo by však nespravodlivé povedať, že na telefónoch sú závislí len mladí ľudia. Ak sa rozhliadnete okolo seba, zistíte, že nomofóbia môže postihnúť každého.

Prečítajte si tiež:
Koniec hviezdneho páru? Justin Timberlake bol vraj neverný

Prichádza čas na zmenu

Mobilné telefóny sú súčasťou našich životov a niekedy sú ako náš druhý mozog. Je v nich uložených veľa informácií – dátumy, telefónne čísla, adresy, emaily, fotografie aj rôzne heslá. Aj to je jeden z dôvodov, prečo ľudí chytá panický záchvat, ak by oň mali prísť. Novodobá závislosť ľudí môže pohltiť, a preto s ňou treba bojovať.  Máte v ňom všetko, čo potrebujete? Skúste sa vrátiť k starému dobrému diáru. Píšte si tam všetko, čo sa dá a zlepšujte si pamäť. Nebojte sa vyskúšať digitálny detox, aby sa vám nomofóbia vyhla. Pomôže viac pohybu na čerstvom vzduchu, čas strávený s priateľmi alebo si nájdite nové koníčky, pri ktorých na telefón jednoducho zabudnete.

novodobá závislosť
pixabay.com

Prečítajte si tiež:

Doprajte si digitálny detox: Ako technológie ovládajú náš život?

Zdroje: eduworld.sk  magazin.centrum.sk  zn.sk  babyweb.sk

 

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií