fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Národný onkologický ústav v Bratislave má jeden z najmodernejších prístrojov v Európe! Dokopy ich na Slovensku bude 16

Máte tip? napíšte nám mailom

Národný onkologický ústav (NOÚ) v Bratislave má nový lineárny urýchľovač. Ide o najšpičkovejšie zariadenie svojho druhu v rámci celého Slovenska a zároveň patrí medzi najmodernejšie stroje svojho druhu v Európe.

Okrem zvýšenia presnosti ožarovania ponúka všetky moderné techniky, aké sa dajú v súčasnosti s lineárnymi urýchľovačmi uskutočniť. Prístroj v hodnote 1,6 milióna eur s DPH centrálne obstaralo ministerstvo zdravotníctva a nákup pre nemocnicu financovalo zo svojej rozpočtovej kapitoly, teda z kapitálových výdavkov. „Je skvelé, že môžeme skonštatovať, že pacienti Národného onkologického ústavu budú mať k dispozícii prístroj najvyššej kategórie. Je nespochybniteľné, že sa skvalitní ich liečba, a to je pre nás prioritou,“ uviedla ministerka zdravotníctva SR Andrea Kalavská.

Zveřejnil(a) Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky dne Čtvrtek 11. dubna 2019

Jeden z najmodernejších v celej Európe

„Lineárny urýchľovač najnovšej generácie je vybavený zariadením na kontrolu dýchacích pohybov, tzv. „respiratory gating“, ktoré umožní presnejšie ožiarenie v oblasti hrudníka a zároveň lepšiu ochranu zdravého tkaniva,“ povedal Martin Smatana, generálny riaditeľ Inštitútu zdravotnej politiky MZ SR.

Na Oddelení radiačnej onkológie podstúpi ročne liečbu približne 1 400 pacientov, pričom každý z nich dostane asi 25 liečení.

„Som nesmierne rád, že sa NOÚ v spolupráci s ministerstvom zdravotníctva podarilo naštartovať komplexnú obnovu prístrojového vybavenia Oddelenia radiačnej onkológie. Ide o jeden z prvých cieľov, ktorý sme si spoločne s kolegami stanovili pred siedmimi rokmi. Vtedy som do NOÚ nastúpil na pozíciu námestníka. Verím, že nový lineárny urýchľovač veľkou mierou prispeje k zvýšeniu kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti a zároveň bude veľkou pridanou hodnotou nielen pre pacientov, ale aj zamestnancov,“ povedal Tomáš Alscher, generálny riaditeľ Národného onkologického ústavu v Bratislave.

Prečítajte si tiež:
Kapela Family Friend vás zahreje letne ladenou skladbou s novým videoklipom
Zdroj: TS

Pracovisko ponúka komplexnú liečbu nádorových ochorení. S novým prístrojovým vybavením sa zvýši kvalita poskytovanej liečby a rozšíri spektrum indikácií o stereotaktickú cielenú rádioterapiu s vysokými dávkami žiarenia.

„Najmodernejší lineárny urýchľovač na Slovensku zvýši presnosť ožarovania a zníži nežiaducu dávku žiarenia na okolité tkanivá. Pritom budeme môcť využívať všetky dostupné moderné techniky. S novým prístrojovým vybavením sa taktiež rozšíri spektrum indikácií o stereotaktickú liečbu, čo je  cielená rádioterapia na malé ložisko s vysokými dávkami žiarenia. Novinkou je aj vybavenie na kontrolu dýchacích pohybov, ktoré najmä pri ožarovaní nádorov hrudníka a prsníkov umožní presnejšie ožiarenie cieľových objemov a zároveň lepšie ochráni okolité orgány, hlavne srdce,“ vysvetlila Margita Pobijáková, primárka Oddelenia radiačnej onkológie NOÚ v Bratislave.

Na Slovensku ich bude dokopy 16

Nový prístroj bude k dispozícii pre pacientov v máji. Ide o prvý z troch lineárnych urýchľovačov pre NOÚ Bratislava v celkovej hodnote 7,17 milióna eur s DPH, ktoré by mala nemocnica využívať ešte v tomto roku.

Spolu 16 nových lineárnych urýchľovačov bude postupne v priebehu roku dodaných aj do ďalších nemocníc naprieč celým Slovenskom.

Prečítajte si tiež:
Voda, čo ma drží nad vodou: Nielen známa elánovka. Do kín mieri nový film, uvidíme Rotha, Latináka aj Pomajba

„Onkológia je jednou z prioritných tém, ktorej sa dôkladne venujeme a snažíme sa veci posúvať aj v tejto oblasti vpred. Vlani sme predstavili Národný onkologický program, v januári sme odštartovali skríning rakoviny hrubého čreva a konečníka. Spúšťame skríning rakoviny prsníka a čoskoro skríning rakoviny krčka maternice. Tento rok sme rozbehli aj Rok prevencie a takisto sme ešte viac sprístupnili onkologickú liečbu, nakoľko je k dispozícii pre pacientov viac liekov ako v minulosti hradených z verejného zdravotného poistenia,”  povedala ministerka Kalavská.

Za posledný rok do kategorizovaného zoznamu, teda do zoznamu liekov hradených z verejného zdravotného poistenia, vstúpilo 18 nových onkologických liekov.

Prvý prístroj uviedli do prevádzky symbolicky na Deň narcisov.

Zveřejnil(a) Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky dne Čtvrtek 11. dubna 2019

Zdroj: TS

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií