Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Vadia vám billboardy a reklamy v mestách? Vo Francúzsku je mesto bez nich!

326 reklamných tabulí a 64 billboardov bolo kedysi vo Francúzskom meste Grenoble. Dnes sam neuvidíte žiadnu reklamu ani billboardy. Ľudí tak už neobťažujú lákavé telá, politické tváre či pracie prášky všade, kde sa pohnú. Starosta Eric Piolle prišiel s nápadom, ako proti tomuto vizuálnemu smogu bojovať. A prečo to urobil? Predsa pre dobro obyvateľov a rozšírenie zelene v meste. Zákonom sa uvoľnilo miesto pre výstavbu viac než 50 nových stromov a vzniklo tak veľa priestoru pre rekreáciu a relax občanov v meste.

Eric Piolle, starosta Grenoble
Eric Piolle, starosta Grenoble

Všetky reklamné pútače a billboardy by z ulíc mali byť odstránené tohto roku, kedy mestu vyprší kontrakt s poprednou svetovou firmou, ktorá reklamu v tomto meste sprostredkováva. Je v tom ale háčik. Reklamný biznis je naozaj zlatá baňa a mesto so 160 000 obyvateľmi by vďaka tomuto nariadeniu prišla o výnosy z reklám v hodnote až okolo 600 000 eur.

Starosta má však na diery z rozpočtu páky. Vraj výnosy z reklám spadli oproti minulým rokom na štvrtinu, pretože sa reklama presunula na internet, a tak billboardy už stratili svoju dominanciu.  Ako posledné reklamy pôjdu preč reklamy zo zastávok mestskej hromadnej dopravy. Ale tie pôjdu preč až v roku 2019, pretože do vtedy trvá s dopravným podnikom zmluva.

billboard

Na Slovensku sa pokúša o redukciu vizuálneho smogu primátor mesta Bratislava, ktorý na svoj facebook prispieva pravidelne obrázkami o tom, ako sa bilboardy a plagáty z mesta odstráňujú. Je pravda, že bilboardy dokážu na fotografiách pripadať niekedy odstrašujúco, a ak ich je príliš veľa, často zakrývajú aj dominanty mesta či vzácne budovy. Skúste sa niekedy prejsť Vaším mestom a všimnite si tú haldu reklám, ktorá na nás číha.

 

Zdroj: www.stoplusjednicka.cz Foto: wikipedia.com, google.com

 

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií