fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Vysoký cholesterol: TAKTO sa ho zbavíte!

Máte tip? napíšte nám mailom

Hektický a rýchly život so sebou nesie množstvo rizík, napríklad vysoký cholesterol. Je ťažké ľudí presvedčiť, aby navštívili odborného lekára a nekupovali si cholesterolové testy v lekárňach. Riziko je pritom obrovské, oplatí sa preto venovať cholesterolu pozornosť. Ak sa chcete vyhnúť infarktu či porážke, mali by ste popremýšľať predovšetkým nad svojím životným štýlom.

Možno to znie prehnane, no vysoký cholesterol je skutočným strašiakom. Podľa oficiálnych štatistík má asi jedna tretina Slovákov vysokú hladinu cholesterolu a koleduje si tak o infarkt či mŕtvicu. Nebezpečenstvo spočíva v upchávaní tepien tukom, čo spôsobuje dýchavičnosť, bolesť v hrudi alebo angínu. V tomto štádiu sú následky neodvrátiteľné. Ako teda bojovať s vysokým cholesterolom?

Zmeňte životný štýl

Najlogickejším a najefektívnejším spôsobom, ako udržiavať hladinu cholesterolu v norme, je zdravý životný štýl. Nie je potrebné, aby ste konvertovali na vegetariánov či vegánov, jednoducho stačí premýšľať, čo sa chystáte zjesť. Pohyb je ďalšou zložkou, ktorá by v zdravom životnom štýle nemala chýbať. Vymeňte auto za bicykel alebo pešiu chôdzu a výťah za schody.

Prečítajte si tiež:
ŽENY ZBYSTRITE! Toto je 11 vedľajších účinkov antikoncepcie, o ktorých možno neviete

Najlepšie je začať s pravidelným cvičením. Mierna aktivita je stále lepšia než žiadna. Doktori ale tvrdia, že najlepšie sú cviky, pri ktorých sa vám zvýši tep a zadýchate sa.

zdroj: shutterstock.com

Pozor na nasýtené tuky

Máte radi vyprážaný syr, slaninu a chlieb si neviete predstaviť bez hrubej vrstvy masla? Kto by odolal takýmto lahôdkam? Problémom sú však nasýtené mastné kyseliny, ktoré zvyšujú hladinu škodlivého LDL-cholesterolu. Do svojho jedálnička by ste mali radšej zaradiť nenasýtené, zdravé tuky, zeleninu, ovocie a potraviny bohaté na vlákninu.

Genetika hrá veľkú úlohu

Pokiaľ zmeníte jedálniček, vyhnete sa nasýteným tukom, začnete pravidelne športovať a cholesterol aj napriek tomu neklesá, môže za to genetika. To je dôvod, prečo je dôležité poznať históriu zdravotného stavu vašej rodiny. Niektorí ľudia majú normálnu hladinu cholesterolu a stabilný krvný tlak, ale aj tak utrpia infarkt alebo porážku len kvôli tomu, že sa to vyskytuje v ich rodine.

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií