fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Zapáchajúce nohy. Vieme ako sa ľahko zbaviť tohto problému

Zapáchajúce nohy sú veľmi nepríjemným zdravotným problémom, ktorý postihnutého jedinca často stigmatizuje a spôsobuje mu veľké problémy v pracovnom aj súkromnom živote. Čo spôsobuje zápach nôh a ako sa ho môžem zbaviť?

Máte tip? napíšte nám mailom

Zapáchajúce nohy sú nielen počas letných teplých dní priam hotovou katastrofou. Ľudia sa snažia nosiť otvorenú obuv, no nájdu sa aj takí, čo preferujú botasky či trampky. Poradíme vám čo robiť, keď vaše nohy zapáchajú.

Kvasinkové infekcie a stres vyvolávajú zvýšené potenie, čo je prospešné pre baktérie, ktoré spôsobujú nepríjemné vône vašich nôh. Poznáme zopár užitočných rád, ktoré vám pomôžu, aby ste nemali zapáchajúce nohy.

Odstráňte miesta, kde sa môžu baktérie množiť

Najviac baktérií, ktoré spôsobujú zápach nôh, je pod nechtami a na tvrdej pokožke na chodidlách (napr. päty). Dbajte na to, aby ste si umyli topánky. Starajte sa o seba a pravidelne si strihajte nechty na nohách na krátko.

Utrite si miesto medzi prstami na nohách

Odporúča sa vysušiť si nohy po tom, ako vyjdete zo sprchy, no rovnako sa odporúča aj použiť uterák medzi prstami. Zvyšná vlhkosť môže spôsobiť vznik mykotických infekcií, preto si svoje prsty a priestor medzi nimi vždy dôkladne vysušte.

Uvarte si nejaký čaj pre vaše nohy

Čaj nielen zahreje, ale obsahuje látku tanín, ktorá znižuje potenie. Kúpeľ v čaji je pre chodidlá ako balzam, ktorý si môžete dopriať každý deň.

Prečítajte si tiež:
Týchto 6 tipov pomáha Japonkám zostať chudými! Praktizuješ niektorý z nich aj ty?

Uvarte 3 lyžičky čaju v litri horúcej vody, pridajte dva litre studenej vody a svoje nohy máčajte v tejto tekutine 15-30 minút.

Použite jablčný ocot

Jablčný ocot vám môže pomôcť zbaviť sa zápachu nôh. Zmiešajte pol litra octu s dvoma decami teplej vody. Namočte kúsok gázy do tohto roztoku a nanášajte na svoje nohy 20 minút. V tomto prípade treba nechať pokožku vyschnúť prirodzene.

Použite aromaterapické oleje

Veľmi dobrý je levanduľový olej, ktorý prerazí zapáchajúce nohy. Môžete si dopriať masáž chodidiel s niekoľkými kvapkami levanduľového oleja. Môžete si urobiť aj kúpeľ: do 3-4 litrov vody pridáte niekoľko kvapiek oleja a nohy máčate 10-15 minút.

Vyprať ponožky naruby

Týmto spôsobom sa budú dôkladne čistiť kožné bunky a baktérie. Ponožky by nemali byť syntetické.

Doma chodiť naboso

Ponožky zhromažďujú baktérie z podlahy, ktoré sa rozmnožujú, keď sa dostanú do vlhkého prostredia. Preto je lepšie chodiť doma naboso alebo nosiť papuče.

Použite antiperspirant na svoje chodidlá

Antiperspirant obsahuje chemikálie, ktoré pomáhajú znižovať potenie. Aplikujte ho večer po sprche alebo pred spaním na suchú pokožku.

Prečítajte si tiež:
Kyslíková terapia pomohla Julianne v čase ťažkej choroby: V čom spočíva výnimočnosť oxyterapie? (ROZHOVOR)

Poraďte sa s lekárom

Ak vaše nohy nielen zapáchajú, ale aj začnú svrbieť a šúpať sa, mali by ste ísť k lekárovi. Môžu to byť príznaky plesne, infekcie alebo mykózy.

Dezinfikujte obuv

Topánky nestačí len vyvetrať a nastriekať sprejom, aby nesmrdeli. Je potrebné ich aj umyť alebo vyprať.

Namočte šnúrky a vložky do chlorhexidinu (chemické antiseptikum, ktoré ničí baktérie). Vnútro topánky utrite vatou namočenou do tejto látky.

Nechať topánky vyschnúť

Odporúča sa mať dva páry topánok na každú sezónu, aby ste ich mohli striedať. Ak nemáte druhý pár a vaše topánky sú mokré, dajte staré pokrčené noviny do každej topánky. Môžete použiť aj fén na vlasy.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj BrightSide
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií