fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Poznáte svoju ideálnu váhu? Zistite ju v našej prehľadnej tabuľke!

Máte tip? napíšte nám mailom

Žijeme v dobe, v ktorej je obezita čoraz častejším javom. Ide o stav, keď sa u človeka nahromadí toľko telesného tuku, že môže mať negatívny vplyv na jeho zdravotný stav. Vedieť, aká by mala byť vaša ideálna váha, je teda veľmi dôležité. Ako to zistiť?

Pomer hmotnosti a výšky

Medzi najpoužívanejšie metódy merania obezity patrí index telesnej hmotnosti, známy ako BMI (Body Mass Index). Vypočítame ho vydelením hmotnosti v kilogramoch druhou mocninou výšky v metroch.

BMI = hmotnosť v kg / výška v m2

Vypočítané číslo vám potom napovie, ako na tom v skutočnosti ste. Za ideálnu hodnotu sa považuje index 18,5 – 25. Pokiaľ je vaše BMI menšie ako 18,5, máte podváhu. Ak naopak presiahne hodnotu 25, máte nadváhu. Nad 30 už ide o obezitu I. stupňa, nad 35 o obezitu II. stupňa a nad 40 ide o život ohrozujúcu obezitu III. stupňa, ktorú je potrebné čo najskôr riešiť. Aby sme vás ušetrili zdĺhavého počítania, máme pre vás prehľadnú tabuľku.

ideálna váha
Zdroj: vite.press

Je to len orientačné

BMI meria iba pomer celkovej hmotnosti a výšky, neberie teda ohľad na to, či je väčšia časť váhy uložená v tuku, vo svaloch alebo v kostiach. Často sa stáva, že ľudia, ktorí majú ťažšie kosti, športovci alebo ženy s veľkým poprsím, no štíhlou postavou, majú vyššie hodnoty BMI, určite však nadváhou netrpia. Index telesnej hmotnosti by sme teda mali brať len ako orientačný údaj.

Prečítajte si tiež:
Vyrob si zubnú pastu, ktorá tvoje zuby nielen vybieli, ale tiež vylieči ďasná a dutiny!
bmi
Zdroj: unsplash.com

Nebezpečná je aj podváha

Zdravotné problémy sa netýkajú len ľudí s nadváhou či obezitou. Náchylnejší na zdravotné komplikácie sú aj priveľmi štíhli ľudia. Pokiaľ je vaše BMI hlboko pod hodnotou 18,5, môžete pociťovať únavu, nedostatok energie, či trpieť slabou imunitou. Taktiež môžete mať krehkejšie kosti, ktoré sa ľahšie zlomia. Dbajte teda na pravidelný prísun živín.

Cez Vianoce sa majte na pozore

Blížia sa Vianoce, je teda veľmi pravdepodobné, že číslo na váhe poskočí opäť o čosi vyššie. Niet sa čo čudovať, odolať všetkým tým maškrtám je takmer nemožné. Myslite však na heslo „všetko s mierou” a snažte sa toto obdobie hojnosti vyvažovať dostatkom pohybu.

Aká by mala byť vaša ideálna váha? To môžete zistiť aj prostredníctvom rôznych online kalkulačiek, ktoré zohľadňujú pohlavie aj vek.

Zdroj: kombo.sk, prosvet.cz, vlasta.kafe.cz

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií