Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Chcete sa zbaviť stresu? Tieto 3 spôsoby Vám ho odstránia.

Stres je situácia, v ktorej sme sa už určite všetci ocitli. Mohlo ísť o rozpad manželstva, úmrtie blízkej osoby, alebo aj pred zápočtom  na vysokej škole. Ale takisto aj iné prípady. Pri týchto situáciách Vám môžu napadnúť rôzne myšlienky. Často ide o hnev, smútok alebo frustráciu a pod. V tomto článku sa dozviete 3 jednoduché spôsoby, na ktoré sa môžete spoľahnúť pri riešení takýchto problémov. Výhodou je, že si ich ľahko zapamätáte a dokážete ich použiť aj vtedy, keď si už neviete rady.

images

Ide o metódy, ktoré sú postavené na našom prirodzenom spracovávaní informácií pomocou: zraku, sluchu, čuchu, hmatu a chuti. – teda v podstate na 5 základných zmysloch.

1. spôsob: Popisovanie vecí

Popisovaní vecí je proces, pri ktorom buď popisujete všetko okolo vás alebo detailne, krok po kroku opisujete to, čo robíte.

Tento nástroj funguje veľmi dobre, keď máte naozaj tie najhoršie bujné myšlienky.

Môže to znie až príliš jednoducho, no ak sa cítite naozaj veľmi zle, budete prekvapení, aké ťažké to bude robiť.

 Poobzerajte sa po predmetoch okolo vás a začnite ich detailne popisovať.

Napríklad: „Toto je biely pohár, je v ňom čaj“.

Alebo popisujte čo robíte: „Siaham po bielom pohári, dvíham ho a pijem z neho čaj. Čaj som dopil, teraz pokladám pohár na nočný stolík. Na nočnom stolíku vidím položenú knihu.

Môžete si to vravieť len vo svojej hlave alebo aj nahlas. Cieľom je udržiavať vaše lingvistické centrum v mozgu zaneprázdnené, aby vás nezahltili ostatné myšlienky, ktoré vám behajú mysľou.

V čím horšej situácii sa nachádzate, tým viac bude potrebnejšie uvedené vety hovoriť nahlas, aby ste sa dokázali na ne sústrediť. Čím dlhšie to budete robiť, tým lepšie sa začnete cítiť.

Až napokon nebudete na upokojenie svojej mysle potrebovať žiadne odpútavanie pozornosti.

2. spôsob: Rozprávanie sa s niekým

Trávenie času tým, že sa budete s niekým rozprávať, funguje z rovnakých dôvodov, ako predošlý spôsob – urobí to vaše lingvistické centrum v mozgu zaneprázdnené, čím nenechá priestor pre vyplavovanie negatívnych myšlienok.

Tu je však dôležité si rozumne vybrať človeka, s ktorým strávite čas, pretože táto taktika funguje len vtedy, keď budete do rozhovoru skutočne zahĺbení.

Totižto, niekto, kto na vás bude bez prestávky sám rozprávať, spôsobí vo vašej hlave prázdnotu a vy sa potom prepnete do „zombie“ módu. Poslucháč je vždy lepší ako rozprávač.

Pri tejto metóde navyše existuje aj riziko, že začnete verbalizovať svoje myšlienky.

Zmyslom takéhoto cvičenia je dať vám priestor na prekonanie zlej situácie, aby ste boli schopní sa s touto situáciou vysporiadať. Ak ju ale budete znova, tentokrát nahlas počúvať, môže to byť pre vás rovnako zničujúce, ako keby ste nechali myšlienky divoko bežať hlavou.

Najlepšie je teda nájsť si pre rozhovor človeka, ktorý bude s vami rozvíjať vyvážený dialóg a zároveň bude vedieť, ktorým témam je lepšie sa u vás vyhýbať.

Flickr_-_Israel_Defense_Forces_-_Relaxation

3. spôsob: Spievanie

Opäť, spievanie funguje z toho istého dôvodu, ako predošlé dva spôsoby – zamestnáva vaše aktívne lingvistické centrum v mozgu a tým odvádza pozornosť od negatívnych myšlienok. A okrem toho, pesničky, ktoré spievate, vám môžu pozdvihnúť náladu.

Táto metóda upokojenia mysle je výborná vtedy, keď je človek sám. Môžete si vtedy dať na uši slúchadlá alebo zapnúť prehrávač hudby a začať spievať na plné pľúca.

Divoké a hlasné spievanie s hlboko vyjadrovanými emóciami dokáže uvoľniť časť emočného stresu, ktorý pociťujete vo svojom vnútri.

A to všetko bez nutnosti plaču alebo cítenia sa úplne na dne.

ZDROJ: thespiritscience.net/

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií