fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Joga alebo pilates: ktoré cvičenie je pre tvoje zdravie najsprávnejšie?

Máte tip? napíšte nám mailom

Niektoré druhy cvičenia sú pre jogu a pilates rovnaké, ale joga si dovoľuje niektoré z nich cvičiť rýchlejšie.

V súčasnosti ku moderným metódam cvičenia patrí joga, ktorú si obľúbilo mnoho učiteľov aj bežných nadšencov cvičenia. Ako sa s ňou narábalo v minulosti? Počiatky jogy majú svoje korene v Indii, kde ju praktizovali svätí askéti. Ich zámerom pri cvičení bolo sústrediť sa na svoju myseľ a zároveň tak vyvolať spojitosť s vlastným duchovným „ja″.

Cvičeniu jogy sa venujú aj známe osobnosti, ktoré v nej vidia potenciál pre rozvoj zdravého životného štýlu. Jednou z nich je žurnalistka pre oblasť módy Lily Silvertonováktorá je zároveň certifikovanou lektorkou pre vzdelávanie vo sfére jogy. Lily tvrdí, že joga nie je pre ňu len cvičením, ale stabilnou súčasťou životného štýlu, preto ju učí aj ľudí z nižších sociálnych vrstiev.

Efektívne cvičiť sa dá aj cez pilates

Ďalšou formou cvičenia je pilates, ktorý sa od začiatku svojho vzniku koncentruje na rehabilitáciu. Ak by sme sa zamýšľali nad jeho históriou, s určitosťou môžeme tvrdiť, že pôvodcom tohto pojmu je Joseph Pilates. Počas vojnového obdobia sa dostal do kontaktu s nemeckými obyvateľmi, ktorí mali pracovné skúsenosti v tamojšej nemocnici. Čo môžeme považovať za akýsi jeho zrod myšlienky a skutkov v oblasti pilatesu.

Prečítajte si tiež:
FOTOREPORT: Interbeauty je najväčší veľtrh krásy na Slovensku. Konal sa už po tridsiaty piaty raz

Začiatky pilatesu sa rozvinuli natoľko, že sú aktívne aj v súčasnosti. Dôkazom je učiteľka piletesu Laura Browningová, ktorá tiež vzdeláva ľudí v pilatese a tiež sa prostredníctvom tohto cvičenia usiluje pomôcť manželovi, ktorý sa zotavuje z hrôzostrašného zranenia mozgu.

Akému cvičeniu by ste dali prednosť? Joga alebo pilates?
Akému cvičeniu by ste dali prednosť? Joga alebo pilates? Zdroj: pixabay.com

Kedy využiť jogu a kedy pilates?

Medzi nadšencov oboch cvičení patrí ich učiteľ Suzi Power, ktorý obe metódy učí priamo v Londýne. Uviedol, že ako prvej sa venoval joge, ale keď sa pri cvičení zranil, pre efektívnejšiu rehabilitáciu sa začal venovať práve pilatesu.

Lektorka pilatesu Lottie Murphyová tvrdí, že obe cvičenia sú skvelé, ale každé jedno je vhodné pre liečbu inej sféry duchovného/hmotného tela. Zároveň dodáva, že niektoré druhy cvičenia sú v joge a pilatese rovnaké, ale joga si dovoľuje niektoré z nich cvičiť rýchlejšie. Podstatné je uviesť, že pri náročnejšej, rýchlejšej forme jogy sa kardio skutočne posilňuje, nie je však vhodná pre úplných začiatočníkov.

Vedeli ste, že pilates využívajú aj športovci? Hlavne takí, ktorí majú problémy s chrbticou alebo únikom moču. Pilates pôsobí na podstatu určitého problému, zatiaľ čo joga je zameraná skôr na mentálnu regeneráciu tela. Mohli by sme tvrdiť, že ľudia s praktickými vlohami preferujú skôr pilates. Naopak jogu majú radšej tvorivé duše. Konečná voľba konkrétneho cvičenia je však už len na nás.

Prečítajte si tiež:
Nie je to fajčenie: za takmer 11 miliónov úmrtí je zodpovedná nezdravá strava

Zdroj: The Guardian.com

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií