Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Najlepšie miesto v týchto horúčavách je pod stromom. Viete prečo?

Momentálne na celom území Slovenska panujú veľké tropické horúčavy. Touto radou vám chceme pomôcť sa aspoň trocha schladiť alebo nájsť miesto, kde budete môcť žiť s teplotou o pár stupňov menej. Prečo je práve pod stromom v horúcich letných dňoch príjemnejšie, než kdekoľvek inde? Práve preto, že je tam „špeciálny tieň“. Existuje veľa druhov tieňov, ale pod stromom je ten najlepší tieň. Príde vám to čudné? Jednoduché vysvetlenie je takéto. Slnko produkuje slnečnú energiu, ktorá spôsobuje teplo každému tvoru na zemi.

 

Takže prečo je pod stromom chladnejšie než napríklad pod slnečníkom?

Pretože, strom dokáže slnečnú energiu zobrať aj pre seba. Trocha energie na fotosyntézu, trocha na iné procesy ale veľa na transpirácie (to je ten proces, ktorý dostáva vodu z pôdy do všetkých listov rastliny). Pri transpirácii dochádza k odparovaniu vody z rastliny, ktorá vzduch pod stromom schladzuje. Chladnejší vzduch je ťažší, ako vzduch horúci (princíp balónového lietania), teda sa drží tesne nad zemou, zatiaľ čo horúci vzduch stúpa nad koruny stromov. A to je tá klimatizácia, ktorú vôbec nie je počuť. Z toho vyplýva, čím väčší strom, tým lepšia klimatizácia. Takže ak máte pri dome alebo pri bytovke veľký strom, zoberte partiu, kúpte si chladený nápoj a užívajte si prírodné schladenie v týchto horúčavách.

Zdroj: in.answers.yahoo.com/question

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií