fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Pozrite sa na 8 dôvodov, prečo prestať piť kolu každý deň

Máte tip? napíšte nám mailom

Coca-Cola je obľúbeným nápojom nielen v USA, ale aj u nás. Piť kolu pre mnohých predstavuje dennú rutinu. Veľký prísun koly do tela predstavuje rôzne zdravotné problémy. Pozrite sa na 8 dôvodov, prečo by ste mali kolu obmedziť.

Piť kolu v lete či v zime je na Slovensku už bežné. Známy sladený nápoj nájdete takmer v každom obchode. Vo fastfoodoch si môžete vybrať combo menu, keď k jedlu dostanete aj kolu. Rovnaké služby ponúkajú aj kiná (pocorn + cola). Niektorí považujú kolu za osviežujúci nápoj. Napriek skvelej chuti, spôsobuje rôzne zdravotné problémy. Poznáme 8 dôvodov, prečo by ste jej konzumáciu mali obmedziť.

Dôvody, prečo piť kolu menej:

8. Nedostatok vitamínov

Kyselina fosforečná, ktorá sa nachádza v kole spolu s kofeínom, spôsobuje diuretický efekt (zvýšený výdaj moču obličkám). Tento efekt spúšťa vyplavovanie živín a vitamínov z tela 60 minút po tom, čo ste pili. Keď pijete kolu každý deň, takto vaše telo začína mať nedostatok vitamínov.

7. Zubná erózia

Vysoká kyslosť sladkých zložiek nachádzajúca sa v Coca-Cole poškodzuje zubnú sklovinu a dutiny. Môžete mať kazy, zubné erózie. Ak máte nízky obsah vápnika v dôsledku nedostatku vitamínov, vaše zuby môžu začať hniť vo vnútri a zvonku. Tento jav nebude trvať dlho. Ak chcete mať krásny zdravý chrup, nemali by ste piť kolu a iné sladené nápoje, ale čistú vodu.

Prečítajte si tiež:
Koľko by ste mali vážiť pri svojej výške? Info vám poskytne tabuľka

6. Úzkosť

Konzumácia koly, teda prísun kofeínu, môže spôsobiť problémy so spánkom. Okrem tohto vedľajšieho účinku je ďalším úzkosť. Každá plechovka koly obsahuje rovnaké množstvo kofeínu ako šálka silnej kávy. Ukázalo sa, že je to veľmi návykové, takže keď znížite dávku, môžu sa u vás objaviť bolesti hlavy, podráždenosť, únava až depresia.

5. Obezita

Kola je obľúbeným nápojom v USA, preto sú  tam mnohí ľudia obézni. Častá konzumácia sladených nápojov vám môže spôsobiť problémy s imunitným a kardiovaskulárnym systémom, zvyšovať tlak na kĺby a kosti (ktoré sú už oslabené nedostatkom vápnika).

4. Problémy s pokožkou

Piť kolu každý deň môže mať rovnaký vplyv na pokožku ako fajčenie. Každodenná konzumácia koly má zápalové účinky pre telo kvôli vysokému obsahu cukru. To dehydruje kožu s dôrazom na výskyt jemných liniek a vrások, čo spôsobuje starnutie kože. Na pokožke sa môžu vyskytnúť alergie, ekzémy, suché svrbiace miesta až akné.

3. Problémy so srdcom a krvou

Denná konzumácia koly spôsobuje zvýšenie hladiny zlého cholesterolu a zvýšenie šance na infarkt. 1 plechovka Coca-Coly denne môže spôsobiť vysoký krvný tlak. Ženy, ktoré pijú aspoň takéto množstvo koly denne, sú náchylnejšie na cukrovku 2. typu.

Prečítajte si tiež:
10 potravín, ktoré by ste mali vylúčiť, keď chcete schudnúť

2. Riziko rakoviny

Lekári odporúčajú piť 1 kolu za týždeň, aby sa predišlo riziku rakoviny. Je to kvôli obsahu molekúl benzénu v kole a jej plastovému obalu.

1. Zlyhanie obličiek

Ak si myslíte, že pitie zero coly je pre zdravie lepšie, ste na omyle. Zero Cola pravdepodobne neobsahuje žiaden cukor. Namiesto toho obsahuje umelé sladidlá, ktoré sú nezdravé pre obličky. Denná konzumácia zero koly zaťažuje vaše obličky.

Kola škodí vášmu zdraviu, no môžete ju využiť v domácnosti ako šikovného pomocníka. Pomocou koly si môžete vyčistiť šperky, zosvetliť tmavý odtieň farby na vlasoch a použiť ju aj ako kondicionér. Dokonca ju môžete využiť na vyčistenie wc alebo kanvice.

Zdroj: brightside.me

Zdroj obrázka: pixabay.com

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií