Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Zvieratá ako vojnoví hrdinovia

Počas vojny hrali hlavnú rolu nie len vojaci a zbrane, ale aj zvieratá

Vojny neboli len o nenávisti, zbraniach, bolesti, smútku a strachu. Áno, vojny sú hlavne o tom, ale ako sa hovorí, v núdzi poznáš priateľa  a vojaci tých svojich našli práve v zvieratách. Tie im pomáhali prenášať ranených, materiál, jedlo, prevážať vojakov cez ťažko priechodné terény… Na fotografiách nižšie môžete vidieť, že aj vzťah medzi človekom a zvieraťom je založený hlavne na dôvere.

Ťavy

Medzi prvými zvieratami, ktoré boli použité vo vojne boli práve ťavy. Slúžili na prepravu ťažkých nákladov, zranených vojakov do tábora a ich obrovskou výhodou bolo, že vydržali mnoho dní bez vody, čo v ťažkých bojových  podmienkach vojakom veľmi vyhovovalo .

 

ťavy

Kone  ako ťažné stroje

Z historických kníh či listov sa vie, že viac ako milión koní bolo poslaných na bojové pole spolu s vojakmi. Ich účely boli rôzne. Mnoho z nich slúžilo ako ťažné stroje alebo na prepravovanie nákladov na nerovných terénoch. Kone, ktoré boli vo vojnách  sú dodnes uznávané na celom svete. 

 

Kone

Poštové holuby 

Holuby boli ako poslovia správ používaní vo viacerých krajinách. Cez vojnu bol s komunikáciou vo svete problém. Vojaci však zistili spôsob, ako môžu posielať správy na rôzne miesta – najmä domov.  Holuby si vytrénovali tak, aby cestovali medzi miestom odoslania a miestom prijatia správy. Tie im pripevnili na nohy. V tej dobe to bol obrovský pokrok, a ostatní vojaci nemuseli o kontakte  týchto vojakov s rodinou a blízkymi ani tušiť…

 

Holuby

 

Keď je človek človekom 

Na obrázku vojak dáva svojmu koňovi  vodu po tom, čo bol zranený. Ukázal tým, ako blízko mali k sebe zvieratá a ľudia. Človek sa  svojmu koňovi odvďačil za jeho službu najviac, ako mohol . Kôň síce nakoniec zomrel, pretože nebol čas zachrániť ho pre boje, ale tento skutok sa aj tak vryl do pamäti vojakov.

Kôň

Niekde nosí správy holub, inde mačka 

Ruský posol správ, mačka, bola využívaná v roku 1940. Bol to ďalší spôsob na posielanie správ na diaľku. Mačky boli tiež užitočné na zabíjanie myší, pretože tie boli v tých časoch premnožené. Mačky, „slúžiace“ vo vojne, boli ocenené medailou za obetavosť a tvrdú prácu.

mačka

Psy

Mnoho vojnových psov, ktorí boli vo vojne, boli túlavé psy nájdené na uliciach. Ich úlohou bolo upozorniť vojská na pozemné a letecké útoky, miesta, kde  sa nachádzajú zranení vojaci …  Jedným z najváženejších psov bol pes, ktorého volali Yale. Ten  dokonca prekonala svojho  majiteľa, ktorý bol len desiatnik.

Zvieratá vo vojne - pes

Slony

Slony  pomáhali vojakom prechádzať cez vodnaté terény a prechody riek.  Taktiež boli  skvelé na nosenie ťažkých bremien a vytváranie ciest cez husté džungle.

slony

Zdroj : yoloreport.com  Foto : hungryforhistory.info  thechive.com  distractify.com

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií